Arlandakuppen för några veckor sedan misstänks vara ett insiderjobb rapporterar Aftonbladet.
Polisen och Tv-programmet Efterlyst vill ha mer info om kuppen på Arlanda 3:e september: – Vi misstänker att informationen kommer inifrån, att någon berättat för gärningsmännen vad som finns på lagret, säger Per-Åke Wallberg, utredare vid gränspolisen, till Aftonbladet.
På övervakningsfilmen som Efterlyst visar kan man se minst sex personer som var aktivt inblandade i tillslaget. Det finns ett tydligt mål på lagret, menar utredaren. Lastbilen som användes stals i närheten av Järfälla och man vill ha iakttagelser som kan ha med stölden att göra. Efteråt kastades fyrahinkar fotanglar i flykten. Det rubriceras som grov stöld och ingen är ännu gripen.
Nyheter Två män i 20-årsåldern åtalas för olaga frihetsberövande efter att en pojke i yngre tonåren förts in i en bil i samband med att han skulle kliva på en buss i Sigtuna.
Nyheter Valsta klassas som ett utsatt område i den nationella lägesbild som polisen presenterat för 2025. Samtidigt visar flera tidigare utsatta områden i Stockholms län en positiv utveckling.
Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.
Näringsliv Arlanda flygplats hamnar i delad förstaplats när jämförelsesajten Hoppa presenterar sin nya ranking över Europas mest pålitliga flygplatser.
Nyheter Observationer av rovdjur fortsätter att registreras i Sigtuna kommun. Enligt den skandinaviska rovdjursdatabasen Skandobs har det under det senaste året inkommit elva rapporter om lodjur, björn, varg och järv i kommunen.
Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.