Polis misstänker insiderjobb vid Arlandakupp

Arlandakuppen för några veckor sedan misstänks vara ett insiderjobb rapporterar Aftonbladet.

Polisen och Tv-programmet Efterlyst vill ha mer info om kuppen på Arlanda 3:e september:
– Vi misstänker att informationen kommer inifrån, att någon berättat för gärningsmännen vad som finns på lagret, säger Per-Åke Wallberg, utredare vid gränspolisen, till Aftonbladet.

På övervakningsfilmen som Efterlyst visar kan man se minst sex personer som var aktivt inblandade i tillslaget. Det finns ett tydligt mål på lagret, menar utredaren. Lastbilen som användes stals i närheten av Järfälla och man vill ha iakttagelser som kan ha med stölden att göra. Efteråt kastades fyrahinkar fotanglar i flykten. Det rubriceras som grov stöld och ingen är ännu gripen.

JO kritiserar Sigtuna kommun för hantering av personlig assistens

Nyheter Enligt ett pressmeddelande från Riksdagens ombudsmän (JO) har Vård- och omsorgsnämnden vid flera tillfällen avslagit en ansökan om personlig assistans enligt LSS, trots att förvaltningsrätten upprepade gånger slagit fast att den enskilde hade rätt till insatsen och återförvisat ärendet för att bara pröva omfattningen av behovet.

uppdrag granskning i Sigtuna

Uppdrag Granskning: Ökade konsultkostnader och tystnadskultur

Nyheter Uppdrag Gransknings program om Sigtuna kommun släpptes under onsdagsmorgonen. Programmet handlar om att konsultkostnader köpts in och att tjänstemän fått sluta. En konsekvens av ökade konsultkostnader ska ha blivit sänkt värme i lokaler.

Trygghetsvandringarna startar i Märsta

Notiser Trygghetsvandringar genomförs regelbundet i Märsta centrum för att upptäcka brister i utemiljön och stärka tryggheten. Kommunen och fastighetsägare går tillsammans igenom områden där belysning, sikt och ordning behöver förbättras.

Snöröjning och halkbekämpning inför nästa veckas vinterväder

Nyheter Nästa vecka väntas minusgrader och snö i länet. Trafikverket förbereder därför intensifierad snöröjning och halkbekämpning på de större vägarna i kommunen. Vägar med mycket trafik prioriteras först, bland annat E4/Uppsalavägen, E20, E18 samt viktiga bussstråk och vägar till industriområden.