Polis misstänker insiderjobb vid Arlandakupp

Arlandakuppen för några veckor sedan misstänks vara ett insiderjobb rapporterar Aftonbladet.

Polisen och Tv-programmet Efterlyst vill ha mer info om kuppen på Arlanda 3:e september:
– Vi misstänker att informationen kommer inifrån, att någon berättat för gärningsmännen vad som finns på lagret, säger Per-Åke Wallberg, utredare vid gränspolisen, till Aftonbladet.

På övervakningsfilmen som Efterlyst visar kan man se minst sex personer som var aktivt inblandade i tillslaget. Det finns ett tydligt mål på lagret, menar utredaren. Lastbilen som användes stals i närheten av Järfälla och man vill ha iakttagelser som kan ha med stölden att göra. Efteråt kastades fyrahinkar fotanglar i flykten. Det rubriceras som grov stöld och ingen är ännu gripen.

Mord i Sigtunafjärden

51-årig man åtalas för mordet

Nyheter Åklagare har i dag väckt åtal mot en 51-årig man för mord på en kvinna som hittades död i en vak i Sigtunafjärden i januari 2015 i Sigtuna.