Foto: Jamshid Jamshidi

Polis larmades till misstänkt skjutning

Polis larmades om en misstänkt skottlossning i natt rapporterar Aftonbladet: - Patrullen hittade ingenting så det är nedlagt, säger Mats Almqvist, vakthavande befäl vid Stockhomspolisen, till tidningen.

Larm om skottlossning i Valsta Centrum kom till polisen vid 2.47-tiden i natt. Enligt Aftonbladet var det flera höga smällar, upp till tre stycken. I samband med det ska en bil ha gasat ifrån platsen. Polis åkte ut för att undersöka men relativt snabbt kunde man avfärda larmet, det fanns inte spår efter skottlossning så ärendet är nedlagd.

stormen anna

Ovädret Anna är över

Notiser SMHI har plockat bort vädervarningen för kommunen och östra Svealand. Ovädret Anna påverkar inte längre kommunen eller resterande del av Uppland.

Stormen Anna

Stor påverkan på flyget

Nyheter Flygtrafiken vid Arlanda påverkas av stormen Anna, som för med sig kraftigt vinterväder och omfattas av en orange varning i delar av Sigtuna kommun.

vädervarning

Trafikverket varnar: Ge dig inte ut i trafiken på Nyårsdagen

Notiser Trafikverket går nu ut och varnar för att trafiken kan bli riktigt besvärlig i Sigtuna kommun under torsdagen och fredagen. Prognosen visar på mycket snö i kombination med kraftig vind, och myndigheten uppmanar bilister att stanna hemma om resan inte är nödvändig.

Markbrand vid E4 i Rosersberg

Blåljus En markbrand bröt under tisdagsmorgonen ut i närheten av E4 mellan Märsta och Rosersberg. Räddningstjänsten var snabbt på plats och branden kunde släckas inom kort.