Foto: Jamshid Jamshidi

Pojke knivhöggs utanför skola

En pojke i 15-årsåldern ska ha knivhuggits på onsdagen utanför en skola i kommunen: - Det är upprättat en anmälan om grov misshandel, säger Anna Westberg vid Polisens ledningscentral till märsta.nu

Pojken kom in till en vårdcentral och uppgav där att han hade knivhuggits vid 14-tiden på onsdagen. Vårdcentralen kontaktade sedan polisen som kom till mottagningen och pratade med pojken. Skadorna kunde kopplas till att det rörde sig om en kniv.
– Enligt uppgift ska det ha skett utanför en skola säger Anna Westberg vid Polisens ledningscentral.

Pojken är inte livshotande eller allvarligt skadad. En anmälan om grov misshandel är upprättad enligt Polisen. Det finns just nu inga frihetsberövade som har kopplingar till brottet. Polisen vill inte kommentera om målsägande och gärningsmän är bekanta med varandra eller om denne vet vilka som kan ha gjort det:
– Jag kan inte säga mer om detta just nu, det är inga frihetsberövade, uppger Anna Westberg.

Fotnot: I en tidigare version stod det att händelsen skedde på torsdagen. Det stämmer inte utan det skedde onsdag vid kl 14.

valet2026

Bergqvist fortsatt etta på Liberalernas lista

Politik Pernilla Bergqvist toppar återigen Liberalernas lista inför valet 2026 - Vi går till val med en stark och bred lista — en kombination av lång politisk erfarenhet och ny energi. Det är med ödmjukhet och stolthet som jag tar ansvar att leda Liberalerna mot 2026, säger Pernilla Bergqvist.