märsta.nu rapporterade nyligen om att Peter Svensson från Märsta är en av finalisterna i Tips-SM. På torsdag 13:e december går finalen och Peter kan vinna 300 000 kronor, förutom ären då så klart.
Tips-SM är landets största tipstävling och höjdpunkt för alla de som tippar Stryktipset, tävlingen för att kvala in pågår mellan 20:e oktober-1 december. Därefter plockar man ut finalisterna som kommer att få svara på frågor om engelsk fotboll. Konkurrensen var stenhård och Svenska spel meddelar att över 64 000 deltagit i Tips-SM. – Jag har nog inte fattat det riktigt än. Jag låg fyra inför sista omgången och då kändes det så klart bra. Men att gå till final var ingenting jag räknade med. Det blir en utmaning att förbereda sig men jag kommer läsa på om engelsk fotboll. Mina kompisar har ju satt lite press på mig så jag känner förväntningarna, säger Peter Svensson i ett pressmeddelande från Svenska Spel.
Vinnaren kammar hem 300 000 kronor och en resa till London med matchbiljett till Premier Leauge. Priser delas ut till fem finalister i den individuella tävlingen.
Handboll ATG Svenska Cupen har lottats och för Skånelas del blir besök av Svenska mästarna Sävehof för herrarna medan damerna möter fjolårsfinalisten Skara.
Innebandy Fredrik "Pysen" Raschke som varit engagerad i Rosersbergs IK under 18 års tid, varav 15 år i seniorsammanhang, lämnar nu klubben: - Jag har så mycket att tacka Rosersbergs IK, RA19 & innebandyn för! Den har format mig som människa, fostrat mig som ledare & givit mig så många fantastiska bekantskaper & vänner!
Sport Skånela IF och Märsta IK har startat upp ett projekt med idrott för ukrainska flyktingbarn: - Genom denna aktivitet kan vi kanske ge dem en möjlighet att glömma deras, just nu, sorgliga vardag. Vi möjliggör ett s.k ”andningshål” där de endast ska ha fokus på att ha roligt och vara barn, säger Skånelas herrtränare Jimmy Karlsson som är engagerad i aktiviteten.