märsta.nu rapporterade nyligen om att Peter Svensson från Märsta är en av finalisterna i Tips-SM. På torsdag 13:e december går finalen och Peter kan vinna 300 000 kronor, förutom ären då så klart.
Tips-SM är landets största tipstävling och höjdpunkt för alla de som tippar Stryktipset, tävlingen för att kvala in pågår mellan 20:e oktober-1 december. Därefter plockar man ut finalisterna som kommer att få svara på frågor om engelsk fotboll. Konkurrensen var stenhård och Svenska spel meddelar att över 64 000 deltagit i Tips-SM. – Jag har nog inte fattat det riktigt än. Jag låg fyra inför sista omgången och då kändes det så klart bra. Men att gå till final var ingenting jag räknade med. Det blir en utmaning att förbereda sig men jag kommer läsa på om engelsk fotboll. Mina kompisar har ju satt lite press på mig så jag känner förväntningarna, säger Peter Svensson i ett pressmeddelande från Svenska Spel.
Vinnaren kammar hem 300 000 kronor och en resa till London med matchbiljett till Premier Leauge. Priser delas ut till fem finalister i den individuella tävlingen.
skidor Gustaf Berglund från Sigtuna, 27 år, gjorde sin OS-premiär på herrarnas 10 km + 10 km Skiathlon i längdskidåkning. Han slutade på 39:e plats, 3.17 efter segraren.
Handboll Skånela vann bortamatchen mot Aranäs med 30–25 i herrallsvenskan. Efter en jämn inledning tog gästerna kommandot och hade en trygg ledning redan i paus.
Sport Planeringen pågår inför årets Sigtunarännet. Trots en vinter som hittills inte varit optimal för skridskoåkning ser arrangören just nu förutsättningar för att kunna genomföra loppet.
Basket Basketspelaren Melwin Pantzar är uttagen till herrlandslagets trupp inför det kommande VM-kvalfönstret i slutet av februari och början av mars. Landslaget ställs då mot Estland i ett viktigt dubbelmöte.
Handboll Skånela IF:s damer lämnade lördagens bortamatch mot HF Karlskrona utan poäng trots en stark vändning i andra halvlek. Matchen i damallsvenskan slutade 33–31 till hemmalaget.
Handboll Skånela IF kliver in i steg 3 av USM med stärkt självförtroende efter flera segrar under vintern. I helgen väntar tre matcher på två dagar, där laget hoppas ta nästa steg i turneringen.
Sport Inför de olympiska vinterspelen i Milano och Cortina d’Ampezzo har Newsworthy kartlagt svenska OS-deltagare genom tiderna. Genomgången visar att flera vinterolympier har koppling till Sigtuna kommun.
Sport Flera föreningar i Sigtuna kommun placerar sig på årets så kallade Panttopp i Pantameras miljötävling Föreningskampen, där idrotts- och ideella föreningar samlar in pant för att stärka sina föreningskassor.
Sport Trots flera år av ökande aktivitet har ungdomsidrotten i Sigtuna kommun ännu inte nått samma nivåer som före pandemin. Nya siffror visar att utvecklingen går långsamt uppåt, men att kommunen fortfarande ligger efter riksgenomsnittet.
Handboll Fredrik ”Chippen” Söderberg är klar för en roll i Skånela IF:s damorganisation. Uppdraget innebär att han går in som tränarstöd till både ledare och spelare under resterande del av säsongen.