Foto: Riksbanken

Pensionerna sjunker i länet

Pensionerna för boende i Stockholms län är de högsta i landet med i snitt 22 670 kronor.

Stockholmarna får ut 22 670 kronor i pension enligt fackförbundet Forena som låtit SCB göra en undersökning kring pensionerna. Stockholmarnas pension motsvarar 77 procent som andel av lönen. Högst andel av lönen finns dock i Gävleborg, men där är pensionen ”bara” 19378 kronor. Lägst pension har gotlänningarna med 17 737, efter Stockholm är det boende i Uppsala län som får mest pensionspengar, 20 733 kronor.

Oroväckande enligt Forena är dock att pensionerna sjunker:
– Mellan årskull 1943 och 1950 i Stockholms län har den totala pensionen sjunkit med hela 5 procentenheter. Det är en oroande utveckling som tyder på ett underfinansierat pensionssystem, uppger Håkan Svärdman, samhällspolitisk chef på Forena i ett pressmeddelande.

Bland åtgärderna för att vända trenden vill Forena se en höjd pensionsavgift. Det i kombination med att man jobbar längre.

Kryssningar ökar när fler söker kort paus

Partner Med bara ett par månader kvar till semestern är det många som har börjat kolla upp olika resmål och möjligheter till var man ska tillbringa ledigheten. Ett alternativ som bara växer i popularitet är en minisemester till sjöss med Finnlines kryssningsresor – där resan är själva målet. 

Företagargalan

Dessa prisades på företagargalan

Näringsliv Över hundra nomineringar kom in – nu är vinnarna i Företagarnas årliga utmärkelser i Sigtuna kommun utsedda. Priserna delades ut under en gala på fredagskvällen.