Foto: Jamshid Jamshidi

Pendeltågen var punktliga i maj

Pendeltågen är punktligare än på länge, under maj gick 95 procent av alla tåg enligt tidtabell.

95,1 procent av alla pendeltåg gick i tid under maj, det är den högsta siffran som uppmätts sedan juli 2016 uppger SVT Stockholm:
– Att pendeltågen uppvisar den högsta punktligheten på tre år är ett kvitto på att hårt arbete lönar sig, säger Kristoffer Tamsons (M), trafikregionråd och ordförande för SL, till SVT

Punktligheten räknas om tåget ankommer och avgår tre minuter från utsatt tid. MTR och SL har ingått en avsiktsförklaring om att minska trafikstörningarna för pendeltågen och samarbetet har gett resultat enlut Tamsons.
– Vi kan nu konstatera att vårt gemensamma arbete med att minska trafikstörningarna i pendeltågstrafiken genom förbättrad infrastruktur fungerar. Enligt rapporten så beror det på att vi samverkar tätare och på ett bättre sätt tydliggör vem som är ansvarig för vad och vem som ska komma tillrätta med olika problem, fortsätter Tamsons enligt SVT Stockholm.

De vanligaste anledningarna till förseningarna i maj var infrastruktur, 42 procent, följt av olyckor och yttre faktorer, 29 procent.

Singelolycka på Bilbyvägen

Nyheter Under kvällen inträffade en singelolycka på Bilbyvägen, väg 915, mellan Bärmö och Sigtuna industriområde. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen.

Axelsson kritisk till visselblåsarfunktionen

Politik Marie Axelsson (S) riktar skarp kritik mot Sigtuna kommuns visselblåsarfunktion och har lämnat en interpellation till kommunfullmäktige som ska besvaras av Kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M).

Emma och Lucy vanliga hundnamn i kommunen

Notiser Molly är det vanligaste hundnamnet i Sigtuna kommun, precis som i landet som helhet. Det visar ny statistik från Jordbruksverket, sammanställd av Newsworthy. Samtidigt sticker två namn ut lokalt – Emma och Lucy.

Kommunen vill köpa Stationsgatan 4 i Märsta

Politik Sigtuna kommun planerar att köpa fastigheten på Stationsgatan 4 i Märsta, där bland annat Campino Pizzeria & Salladsbar och Fritidsbanken i dag har sina verksamheter. Byggnaden har tidigare rymt verksamheter som Golden Memories och Kung Carl.