Polis kallades till skola efter att misstänkt obehörig setts

Polis kallades till SSHL i Sigtuna sedan man misstänkte att det fanns en obehörig man på skolans område.

Polis larmades till skolan i Sigtuna vid 13-tiden efter att personal larmat om en obehörig person på skolområdet. Enligt uppgift till redaktionen var det en piketbuss vid skolan som kontrollerade uppgifterna. Den lämnade kring 13.45.

Bakgrunden till att polisen kallades in var enligt uppgift till märsta.nu att en man med ryggsäck gått fram och tillbaka bakom aulan. Han ska ha betett sig mystiskt och även setts gå in i en av byggnaderna. Skolan ska sen ha kontrollerat kameror och kontaktade polis eftersom det är rutin vid sådana situationer.

Polisen har avslutat ärendet utan att man lyckats bekräfta någon uppgift om obehöriga. Hur den uppgiften fått spridning är inget som man kommer att arbeta vidare på.

jullov

Många gratis jullovsaktiviteter för barn och unga

Ung & Student När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.