Foto: MMS-Bild

På måndag införs avgifterna

På måndag är det dags, då kostar det pengar för att stå på pendlarparkeringarna.

Det närmar sig avgift på pendlarparkeringarna i kommunen, 1:a mars, alltså på söndag, börjar de nya reglerna träda i kraft, men eftersom helger är betalningsfria är det först på måndag som man måste betala för att parkera. Fullmäktige fattade beslut om saken i början av månaden sedan det återremitterats av oppositionen i december. Avgiften är 20 kronor/12 timmar och det är avgiftsfritt på helgerna. Även Danderyd inför avgifter, där kostar det 5 kr/timmen eller max 30 kr/dag mellan 7-16. Övrig tid är det gratis där.

Klartecken för YH-utbildning inom flygteknik

Nyheter Myndigheten för yrkeshögskolan har beviljat Sigtuna kommuns ansökan om att starta en yrkeshögskoleutbildning inom flygteknik. Beslutet kom under gårdagen och innebär att kommunen efter flera års arbete nu får tillstånd att bedriva utbildningen.

Färre laddbara bilar nyregistrerades

Nyheter Andelen elbilar och laddhybrider bland nyregistrerade personbilar minskade i Sigtuna kommun under fjärde kvartalet 2025. Det visar statistik som Newsworthy sammanställt.