P-platserna i Valsta stängs ner i några veckor. Foto: Insändarbild

P-platserna stängs i Valsta Centrum: Det var redan dåligt innan

Valstabor och affärsidkare är upprörda över att P-ytan utanför Valsta Centrum nu stängs igen: - Det var redan dåligt innan, vart ska mina kunder parkera, säger en affärsidkare till märsta.nu

Sigtuna kommun som ansvarar för ytan framför Valsta Centrum har tidigare av Moderaterna fått kritik för att man inte fullföljer den klubbade detaljplanen i området, det skulle innebära att Valsta Vedugn måste rivas eller flyttas. Något som även hanterades tidigare i Uppdrag Granskning.

märsta.nu har även rapporterat om att näringsidkare klagat på att det är för få P-platser i området, nu har kommunen stängt av ytan närmast centrumingången. Anledningen är att man ska bygga om, när ombyggnaden är klar så ska det finnas plats för 38 bilar. Kommunen hänvisar under tiden till platser där Brage förskola låg. 30:e juni ska ombyggnaden vara klara och kommunen hoppas att kunder, hyresgäster och näringsidkare under tiden ska ha överseende.

En näringsidkare som märsta.nu varit i kontakt med tycker dock att situationen hanterats för långsamt eftersom detaljplanen för längesedan har klubbats. Centrumet har under tiden också fått en ny ägare.
– Det kan inte vara ok för oss som har verksamheter att vara utan parkering i tre veckor, säger en näringsidkare.

Billigare SL-resor för studenter i Sigtuna kommun

Politik Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.

Märsta station rustas upp – del av nationell plan

Politik Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.

Majoriteten av resenärer anser att det är fel att åka utan biljett

Nyheter En ny rapport från Kollektivtrafikbarometern visar att 93 procent av resenärerna tycker att det är fel att resa utan giltig biljett i kollektivtrafiken, inklusive SL. Trots det finns grupper som ibland väljer att inte betala, framför allt yngre personer, män, studenter och personer som reser dagligen i storstadsområden.