Foto: Genrebild

Övervikt och fetma bland barn ökar

Barn från Sigtuna kommun har medverkat i en undersökning för att kartlägga fetma.

Andelen barn med övervikt och fetma ökar kraftig bland barn mellan fyra och tio års ålder. Det visar en undersökning som Centrum för epidemiologi och samhällsmedicin har publicerat (CES). CES har jämfört vikten hos fyra och tioåringar födda 2007 och 2008.

Övervikt och fetma är vanligare bland flickor än pojkar vid fyra års ålder, men vid tio års ålder hade pojkarna kommit ikapp enligt SVT Stockholm:
– Pojkar rör sig mer än flickor fram till tio års ålder. Men de äter också mer chips, läsk och godis och ökar därför också mer i vikt, säger Liselotte Schäfer Elinder som är adjungerad professor i folkhälsovetenskap, CES till SVT.

En kraftig övervikt och fetma kunde konstateras bland pojkar i nio av de femton kommunerna som undersöktes. I vissa områden var upp till var fjärde tioåring överviktig, både bland pojkar och flickor.

Bland orsakerna kan vara de socioekonomiska faktorerna, fetma är dubbelt så vanligt bland barn i familjer med kort utbildning.
– Vi måste förstärka de förebyggande insatserna i de kommuner där problemen är som störst. Nästan alla förskolor och skolor har tagit bort livsmedel med tillsatt socker – nu återstår att utbilda föräldrarna så att de slutar köpa hem läsk, chips, godis och kakor till sina barn, uppger Liselotte Schäfer Elinder till SVT Stockholm.

Fetma och övervikt kan leda till diabetes och sämre folkhälsa. Vuxendiabietes är nästan dubbelt så vanlig i områden där barnfetman är som högst, sjukdomen bryter också ut tidigare där än i andra områden. Förutom Sigtuna kommuns barn deltog bland annat barn från Väsby, Sollentuna, Danderyd, Haninge, Södertälje och Stockholm. Siffrorna kommer från barnhälsovården och elevhälsan.

Dags att nominera till Arkitekturpriset

Nyheter Nu kan invånare, företag och föreningar lämna in förslag till årets arkitekturpris i Sigtuna kommun. Priset delas ut för att uppmärksamma byggnader och platser som bidrar till en god livsmiljö och stimulerar samtalet om arkitektur.

Ungdomsarbetslösheten stiger i kommunen

Nyheter Efter mer än ett års nedgång stiger nu arbetslösheten bland unga i Sigtuna kommun. Enligt Arbetsförmedlingens färska statistik ökar både ungdoms- och totalarbetslösheten i kommunen.

Fler barn drabbade av vräkning i Sigtuna kommun

Nyheter Under årets första halvår berördes sex barn av vräkningar i Sigtuna kommun. Fyra ärenden registrerades hos Kronofogden, där sex barn var folkbokförda på de aktuella adresserna. Ytterligare två barn, som inte var skrivna där, påverkades också.

Fågeltornet vid Fysingen renoveras

Notiser Renoveringsarbetet av fågeltornet vid Fysingen har påbörjats. Tornets bottenplatta ska åtgärdas och efter avslutat arbete blir tornet åter tillgängligt för fågelskådning.

Risk för skyfall i kommunen

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för skyfallsliknande regn i både Stockholm och Uppsala län, vilket inkluderar Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll den 10 september klockan 17.00 fram till natten mot torsdag klockan 03.00.

Förslag om rondell vid infarten till Til/Svalängen

Notiser Ett medborgarförslag om att anlägga en cirkulationsplats där Märstavägen ansluter till väg 263 kommer att behandlas i kommunstyrelsen. Förslaget anses dock besvarat eftersom kommunen inte har rådighet över väg 263, som är Trafikverkets ansvar.