Foto: Wings/Insändarbild

Övertidsseger för Wings

Wings tog två poäng borta mot Teg på lördagen efter seger på övertid i Winpos Arena.

Wings var steget efter i inledningen av matchen och drog på sig två utvisningar där Teg även fick chans i 5 mot 3. Dock visade sig boxplayspelet stämma tillsammans med Marcus Nygren i målet. Efter powerbreaks i mitten av perioden var det Wings som fick utdelning. Pontus Andersson gjorde mål direkt efter tekning. Andra blir mållös men Teg har de hetaste chanserna och 14-6 i skott. Sedermera kommer även den något välförtjänta kvitteringen för hemmalaget som 4.15 in i tredje får in en puck i numerärt överläge. Matchen går till övertid där Wings redan efter 23 sekunder avgör efter ett fint anfall som Isak Salqvist avslutar. Två välbehövliga poäng till Märsta alltså och en topplats i tabellen efter tre matcher.

EXTRA

Wings får uppskov med betalning till kommunen

Ishockey Wings HC får mer tid på sig att betala sina skulder till Sigtuna kommun. Kultur- och fritidsnämnden har beslutat att ge klubben ett års paus i avbetalningsplanen och skjuta upp årets hyresbetalning på 300 000 kronor till december 2025.

Fem medaljer i Malmö

kampsport Kim Taekwondo imponerade på nationell nivå. Under helgens deltävling av Svenska Cupen 2 i Malmö tog klubbens elitlag hem totalt fem medaljer – två guld, ett silver och två brons.

herrallsvenskan

Fjärde raka segern för Skånela

Handboll Skånela tog sin fjärde raka seger i allsvenskan efter att ha besegrat Varberg med 26–20 på lördagen. Märstalaget tog ledningen tidigt och höll den genom hela matchen.

hockeyettan

Wings vann hemma mot Surahammar

Ishockey Wings tog en säker seger mot Surahammar i onsdagens match i Hockeyettan. Slutresultatet skrevs till 4–1 efter en stark laginsats, där hemmalaget dominerade spelet från den andra perioden och framåt.

Skånela vidare i USM efter storsegrar

Handboll Skånelas damjuniorer tog sig vidare i USM efter helgens spel i Uppsala. Laget vann samtliga fyra matcher i grupp 15, mot Uppsala, Boden, Hellton och Tallen, och säkrade därmed en direktplats till steg 3.

herrallsvenskan

Skånela körde över Enköping i premiären

Handboll Skånela rivstartade säsongen i herrallsvenskan genom att besegra Enköping med klara siffror. Redan i paus stod det 21–13 i Vikingahallen, och till slut skrevs segersiffrorna till 36–23.