Foto: Jamshid Jamshidi

Överklagar råndom mot kurir

Domen för mångmiljonrånet på Arlanda i våras överklagas.

Två av männen som dömdes för rånet mot en kurir på Arlanda i våras överklagar nu sin dom uppger Aftonbladet. Männen kom över kontanter och guld till ett värde på drygt 10 miljoner kronor. En av männen tog strypgrepp mån mannen och den andra rånade honom på guld och kontanter. De som överklagar dömdes till 4,5 år och 4,8 års fängelse. Den ena yrkar på frikännande och den andra på lägre straff. Enligt Aftonbladet har bara en del av rånbytet spårats eller hittats.

Bilbrand skapade köer mot Arlanda

Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.

Stor risk för gräsbrand under onsdagen

Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.

Lodjursjakten stoppas

Nyheter Lodjursjakten i länet stoppas tills vidare efter beslut den 27 februari. Därmed kan den licensjakt som Länsstyrelsen i Stockholms län beslutat om inte starta den 1 mars som planerat.