Domen för mångmiljonrånet på Arlanda i våras överklagas.
Två av männen som dömdes för rånet mot en kurir på Arlanda i våras överklagar nu sin dom uppger Aftonbladet. Männen kom över kontanter och guld till ett värde på drygt 10 miljoner kronor. En av männen tog strypgrepp mån mannen och den andra rånade honom på guld och kontanter. De som överklagar dömdes till 4,5 år och 4,8 års fängelse. Den ena yrkar på frikännande och den andra på lägre straff. Enligt Aftonbladet har bara en del av rånbytet spårats eller hittats.
Nyheter Chansen till snö på julafton har minskat tydligt i Sigtuna och resten av Mälardalen. Under de senaste decennierna har gröna jular blivit allt vanligare.
Nyheter Kriminalvården förbereder undervisning för barn och unga på anstalt. Förslagen är aktuella även lokalt, eftersom Storboda i Rosersberg omfattas av en ny skola.
Ung & Student När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.
Blåljus En polisanställd i Sigtuna kommun åtalas misstänkt för grovt bedrägeri efter att ha sjukanmält sig i samband med semester vid flera tillfällen.
Nyheter Vanadis Energy planerar att bygga vad de kallar världens första gigafabrik för vanadin solid‑state‑batterier norr om Stockholm, med etablering i Rosersberg.