Nu har kommunen inlett arbetet med att rensa bort övergivna cyklar vid Märsta och Rosersberg station.
Mellan 21 september och 2 oktober har kommunen märkt upp cyklar som såg övergivna ut. De cyklar som sen står kvar under perioden 5-15 oktober kommer att flyttas till en uppställningsplats på Östra Bangatan. Syftet med åtgärden är att göra stationerna tryggare och trevligare samt ordna så det finns mer plats i cykelställen för dem som vill använda dessa. Den som blivit av med sin cykel i samband med gallringen kan kontakta kommunen och den ges tillbaka mot en detaljerad beskrivning.
Nyheter Hastigheten i Sigtuna stad kan sänkas från 50 till 40 km/h på flera gator. Frågan tas upp i kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott den 31 mars.
Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.
Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.
Politik Företrädare för Liberalerna har varit på plats vid förvaret och mottagnings- och återvändandecentret i Arlandastad. Med under dagen fanns även riksdagsledamoten och migrationspolitiske talespersonen Patrik Karlson.