Obs! Barnen på bilden har inte med artikeln att göraFoto: Daniel Iskander/Genrebild

Så många barn omhändertas

Många barn omhändertas i kommunen i relation till befolkningen.

I Sigtuna kommun omhändertas i sitt 523 barn per år, det är ovanligt många i relation till folkmängden i kommunen. Antalet barn per 10 000 invånare är 110, att jämföra med exempelvis Stockholm som ligger på 20/10 000 invånare, rapporterar SVT Stockholm.

Sedan 2005 har Sigtuna kommun även placerat 130 barn i familjehem och 40 vårdnadsöverflyttningar till familjehemsföräldrar. Totalt sett är Sigtuna på andra plats i länet med 523 omhändertaganden per år, Stockholm är etta med 1893, Solna 339 och Botkyrka 309. Grannkommunen Väsby har 152 per år.

Dock är siffrorna aningen missvisande menar Sigtuna kommun. De inkluderar troligtvis siffror om ensamkommande barn eftersom Sigtuna kommun var ankomstkommun för ensamkommande barn. Både 2018 och 2019 var det drygt 30 barn per år som var omhändertagna

Därför omhändertas barn, läs mer här! (Extern länk)

EXTRA

Polis misstänker grov våldtäkt mot barn

Nyheter Omständigheterna kring det grova brottet som inträffade på Migrationsverkets återvändandecenter är fortsatt oklara, men nu verkar ändå brottsrubriceringen offentlig. Det rör sig om grov våldtäkt mot barn.

Risk för ishalka i Sigtuna kommun

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll klockan 19.00 till torsdag morgon klockan 10.00.

A-traktorer ökar i kommunen

Nyheter Antalet A-traktorer i Sigtuna kommun har ökat de senaste åren, enligt statistik som Newsworthy sammanställt med uppgifter från Transportstyrelsen.