Alexander Jansson avgör matchenFoto: Donald Swahn/Rosersbergs IK
Över 400 såg seriefinalen
RIK tog hem seriefinalen i Rosershallen på fredagskvällen mot Tyresö Trollbäcken.
Ett fullsatt Rosershallens, hela 412 åskådare, fick se Rosers vinna med 3-2 efter förlängning i seriefinalen mot Tyresö Trollbäcken. Linus Jämtdal gav sitt RIK ledningen efter tre minuter och det stod sig perioden ut trots att gästerna fick spela 5 mo 4 i två minuter. I andra ökar RIK på till 2-0 genom veteranen Christian Isaksen. I slutet av andra reducerar Tyresö Trollbäcken och kvitteringen kommer tidigt i tredje.
Tredje blir sedan sönderryckt av utvisningar enligt sportchefen Fredrik Raschke varpå det blir helt resultatlöst resterande del och en förlängning får ta vid för att kora vinnaren. Alexander Jansson får sista ordet då han sätter 3-2 frispelad av Linus Jämtdal. Det var lagets sjätte raka seger. – Ska vi summera detta så är det två bra lag som gör upp om det, TT är av dom lag vi mött hitintills det lag som spelar med mest fart. Vi släpper endast en kasse i spel 5 mot 5 & det är vårt försvarsspel som vinner matchen åt oss. Nu får vi ett litet uppehåll och det är klart att det känns bra att gå på lite ledighet som serieledare, säger Fredrik Raschke, sportchef, i mail till märsta.nu
Handboll ATG Svenska Cupen har lottats och för Skånelas del blir besök av Svenska mästarna Sävehof för herrarna medan damerna möter fjolårsfinalisten Skara.
Innebandy Fredrik "Pysen" Raschke som varit engagerad i Rosersbergs IK under 18 års tid, varav 15 år i seniorsammanhang, lämnar nu klubben: - Jag har så mycket att tacka Rosersbergs IK, RA19 & innebandyn för! Den har format mig som människa, fostrat mig som ledare & givit mig så många fantastiska bekantskaper & vänner!
Sport Skånela IF och Märsta IK har startat upp ett projekt med idrott för ukrainska flyktingbarn: - Genom denna aktivitet kan vi kanske ge dem en möjlighet att glömma deras, just nu, sorgliga vardag. Vi möjliggör ett s.k ”andningshål” där de endast ska ha fokus på att ha roligt och vara barn, säger Skånelas herrtränare Jimmy Karlsson som är engagerad i aktiviteten.