Foto: CompuGroup Medical Sweden AB

Över 2500 vaccinerade i kommunen

Vaccinationstakten i kommunen går upp och nu är nära 7 procent vaccinerade.

Siffror från Svenska vaccinationsregistret som Newsworthy har sammanställt visar att 2541 kommuninvånare fått minst en dos av covid-19-vaccin. Det innebär att 6,8 procent av den vuxna befolkningen har vaccinerats. 2,5 procent har fått två doser.

Vaccineringen pågår just nu av 80+ invånare i hela regionen. Från slutet av mars kommer invånare födda mellan 1942-1951 att få ett bokningsbrev för att ta vaccinet. Enligt Newsworthy har fallen på särskilda boenden minskat kraftigt sedan vaccinationen inleddes.

Med dagens vaccinationstakt i Region Stockholm kommer man inte att nå målet om att alla ska erbjudas vaccinering till midsommar. Till i slutet av juni så kommer 31 procent av stockholmarna vara vaccinerade. Sigtuna har med sina 6,8 procent enbart Sollentuna, Sundbyberg och Solna bakom sig när det gäller lägre andel vaccinerade. Detta beror dock på att Sigtuna har en ung befolkning och färre äldre över 80 år.

valet2026

Malm Kelfve tvåa på Moderaternas regionslista

Politik Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.

budget 2026

Sigtunas budget för 2026 antagen – satsningar och sänkt skatt

Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.