Foto: Genrebild/Daniel Iskander

Ostkustbanans utbyggnad på samråd

Trafikverket bjuder in intresserade till samråd gällande utbyggnad av Ostkustbanan till fyrspår.

Under en tid har Ostkustbanans utbyggnad utretts hos Trafikverket. Banan går genom Märsta via Odensala och upp mot Knivsta/Uppsala. Sedan 13:e oktober pågår samråd där man som sakägare kan lämna synpunkter på förslaget. Idag är det tvåspår på Ostkustbanan, fyrspår skulle förändra naturmiljön i Odensala men samtidigt så skulle det gynna kommunen och hela östra Sveriges infrastruktur. För Sigtuna kommuns del handlar det om ökad tillgänglighet till och från Märsta station.

Här kan du läsa mer om samrådet

valet2026

Malm Kelfve tvåa på Moderaternas regionslista

Politik Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.