Oscar Eriksson från Märsta som tävlat i Yrkes-VM är nu med i Yrkes-EM i en helt annan gren än senast.
2019 tävlade Oscar i Yrkes-VM i Kazan i grenen betong, nu är han i Yrkes-EM, denna gång som snickare. – Har velat bli snickare sedan jag var liten, och intresset höll i sig så var lätt att välja gymnasium för mig, säger Oscar i ett uttalande.
Oscar gick på gymnasium i Väsby på Peabskolan, han arbetar idag på SH Bygg. För att bli bäst i Sverige på det han gör har han lyssnat och lärt av andra som jobbat längre. – Det handlar om att ta till sig av kunskapen jag fått och såklart, lite talang har jag väl också.
I samband med VM2019 tävlade han i par och kom fyra. Nu är han med som solo. Tävlingarna går i österrikiska Graz 6-10 januari 2021.
Kulturnyheter Magiska universitet, varulvar i Gamla stan och vänskap i livets allvar – Märsta bibliotek tipsar om tre ungdomsböcker som passar perfekt för sommarens lediga dagar.
Nöjesnyheter Den 26 juli arrangeras Skepptuna Festivalen vid Skepptuna bygdegård. Festivalen har fri entré och bjuder på ett fullspäckat program med livemusik, matservering och aktiviteter för hela familjen.
Kulturnyheter Mynt som hittats på Visingsö 2024 kan vara äldre än de mynt som från sen Vikingatid och tidig medeltid som grävts fram runt om i Sigtuna kommun.
Nöjesnyheter Fredagen den 6 juni släppte rapparen VC Barre sin nya singel Sexy Mr Bean tillsammans med producentduon Pablo Paz och takenoelz från NBLNATION. Låten är deras andra gemensamma projekt efter framgången med Soldat under 2023.
Kulturnyheter Sommaren 1945 anlände 600 unga kvinnor till Sigtuna. De var magra, många var sjuka, och de bar på erfarenheter som få ens kan föreställa sig.
Kulturnyheter Sigtunastiftelsen är en av initiativtagarna till det nyinstiftade Se människan-priset, som ska belöna röster i det offentliga samtalet som präglas av värdighet, bildning och ett starkt fokus på människovärde. Priset delas ut för första gången under Bokmässan i Göteborg i september.
Nöjesnyheter Den 9 augusti är det dags för årets upplaga av Visfestivalen i Äppelparken i Märsta. Startfältet är nu klart och bjuder på en blandning av etablerade vissångare, lokala band och nya musikaliska uttryck – från svensk visa till folkmusik och rap.
Nöjesnyheter På Nationaldagen firades även Valstadagen i Vattentornsparken. Ett lyckat firande trots mörka moln och regn på himlen. Lola Svensson fick ta emot diplom som Årets Eldsjäl.
Nöjesnyheter På fredag den 6 juni firas både nationaldagen och Valstadagen vid Valsta vattentorn. Programmet pågår från klockan 12.00 till 16.00 och bjuder på musik, uppträdanden och aktiviteter för hela familjen.
Nöjesnyheter Taco Bar etablerar sig i Märsta och öppnar till hösten 2025 en restaurang i de nybyggda husen på Sätuna, Stationshusen. Det blir den första av kedjans restauranger i kommunen, och satsningen görs av ett erfaret franchiseteam med etableringar sedan tidigare i Stockholms innerstad.
Nöjesnyheter Den 5 juni är det dags för säsongens första Steninge Motorträff vid Stenladan i Steninge. Det blir fjärde året i rad som motorentusiaster från hela regionen samlas för att visa upp sina fordon och träffa likasinnade.
Kulturnyheter På torsdagen hölls en vernissage på Rosersbergsvägen 7 där konst, hantverk och kvinnors hälsa stod i centrum. Bakom utställningen stod konstnärerna Julia Hoffner, Ing-Marie Hoffner och Linda Larsson.