- Det ser ut som att det skjutits med något in i fönstren, inte att det kastats sten, säger en förälder som passerade skolan.Foto: MMS-Bild

Omfattande skadegörelse på skola: ”Rutor krossades”

Ett stort antal fönsterrutor har krossats på ens skola i Märsta: -Synd om barnen som får se detta på måndag, säger en förälder till märsta.ni

En skola i Märsta drabbades av omfattande skadegörelse under lördagskvällen eller natten mot söndag. Ett flertal rutor krossades på baksidan uppger en förälder som har barn på skolan. Skadegörelsen har felanmälts enligt föräldern som hoppas på snabbt åtgärande innan barnen kommer till skolan på måndag morgon. Även om undervisningen håller stängt så finns fritids, så barnen kommer att vara på skolan enligt föräldern.
– Så ledsamt för barnen och så sjukt onödiga kostnader för kommunen, att några inte fattar bättre och bara förstör, säger föräldern.

Föräldern är nu rädd för att barnen ska få splitter på sig om ärendet inte hanteras skyndsamt. Enligt en uppgiftslämnare på kommunen är målet att den här typ av ärende ska hanteras skyndsamt, oftast samma dag som det anmäls.
– Barnen är nyfikna, de kan gå runt och peta i detta annars, säger föräldern till märsta.nu

Nattpendeltåg till Märsta, Rosersberg och Arlanda från augusti 2026

Politik Resenärer i kommunen kan se fram emot fler pendeltågsavgångar nattetid. Från och med augusti 2026 inför Region Stockholm ett pilotprojekt med utökad nattpendeltågstrafik på sträckan Södertälje–Uppsala via Stockholm City. Satsningen omfattar bland annat Märsta, Rosersberg och Arlanda, och genomförs för att göra kollektivtrafiken mer tillgänglig dygnet runt.

EXTRA

Misshandel vid restaurang i Märsta

Blåljus Polis och ambulans larmades på lördagskvällen till en restaurang i Märsta efter en misstänkt misshandel. En person hade blivit slagen utanför restaurangen och uppgavs ha skador i huvudet.

Flygplan mot Arlanda larmade om rök i kabin

Blåljus Ett flygplan från Air France, på väg från Paris till Arlanda, aktiverade ett nödlarm på lördagskvällen efter en indikation om möjlig rökutveckling i kabinen. Händelsen inträffade när planet befann sig på hög höjd, cirka tre mil söder om Stockholm.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening