Josefinaskolan i Rävsta har arrangerat Olympiska spel för Waldorfskolor i Sverige: - 300 elever och deras lärare har varit på Midgårdsvallen, berättar Ann-Charlotte Nyberg, skolbibliotekarie på Josefinaskolan.
Olympiaden arrangerades av Josefinaskolan i Rävsta och 300 elever från åk 5 på olika Waldorfskolor i landet kom till Midgårdsvallen. Eleverna delades in i olika stadsdelar som på grekiskt vis oberoende av vilken skola de tillhörde. Därefter tävlade dem i de olympiska grenarna längdhopp, höjdhopp, spjut, brottning, diskus, sprint och stafett.
Under kvällen kan de elever och lärare som bor långt från skolan bo kvar och det serveras middag, frukost och lunch. Under tisdagen ska eleverna springa ett marathon i naturen kring skolan med målgång på skolgården. Under kvällen blir det avslutning med disco.
Nyheter Under nyårsafton erbjuder Swedavia och Stockholm Arlanda Airport kostnadsfri parkering för hundägare som vill ge sina djur en lugnare nyårsnatt.
Notiser Stormen Johannes drog in över norra och mellersta Sverige under lördagen, men i Sigtuna kommun rapporterades ett relativt lugnt läge under kvällen och natten. Det enda kända tillbudet var att ett träd föll över väg 255, vilket orsakade tillfälliga störningar.
Nyheter Efter julen ökar antalet julgranar som lämnas i naturen, något som både skadar miljön och kan vara ett brott. I Sigtuna kommun finns möjlighet att få granen hämtad genom kommunens avfallsbolag.
Politik Antalet anställda läkare, sjuksköterskor och undersköterskor i Region Stockholm har ökat med över 2 000 personer sedan 2023, samtidigt som intresset för att arbeta i regionen har ökat kraftigt.
Nyheter SMHI har utfärdat en gul vädervarning för kraftig vind i delar av Uppland, vilket även berör Sigtuna kommun. Varningen gäller lördag kväll mellan klockan 18 och 23.