Foto: Skärmdump/Google

Olja läckte ut i rondell

Olja läckte ut i rondell i Steningehöjden: - Bilen gled in i rondellen när jag skulle bromsa, säger bilförare.

Vid 12-tiden larmades räddningstjänst om att det var olja i rondellen i Steningehöjden upp mot Flottviksvägen. Fordon ner mot Valsta och i själva rondellen drabbades av oljan. Bilarna hade svårt att få fäste vid inbromsning enligt en förare:
– Jag undrade om det var fel på mina bromsbelägg, helt plötsligt gled bilen rakt in i rondellen när jag skulle bromsa.

Brandkår är på plats för sanering i skrivande stund, oljan ligger i hela rondellen och i nerförsbacken från Flottviksvägen ner mot Valsta.

Väsby kan stoppa kraftledning mot Odensala

Notiser Odensala kan påverkas av planerna på en ny kraftledningsgata mellan Oxundasjön och Överby. Upplands Väsby kommun har lämnat skarp kritik mot förslaget och vill i praktiken stoppa eller ändra dragningen.

valet2026

Munkholmen och Valsta sticker ut i partiernas väljarstöd

Politik Inför höstens kommunval i Sigtuna har Newsworthy gått igenom hur stödet för partierna varierar mellan olika delar av kommunen. Bilden är tydlig: vissa områden är starka fästen för respektive parti, medan andra i princip är svaga zoner.