Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Ökning av cykelstölder

Cykelstölderna i länet ökar enligt Försäkringsbolaget IF men i Sigtuna kommun sker i jämförelse med andra kommuner inte så många stölder.

Hittills i år har cykelstölderna ökar med 65 procent i länet för årets tre första månader. Totalt har det anmälts 2657 cykelstölder
– Framför allt tror vi att det ökade antalet stölder beror på den ovanligt milda vintern vi haft, men man kan också tänka sig att corona haft en effekt de senaste veckorna, om fler väljer att ta cykeln istället för kollektivtrafiken, säger Jessica Hjälmered, pressansvarig på If.

Försäkringsbolaget IF tror att det kommer att anmälas fler ställer nu under våren när temperaturen stiger och fler plockar fram cykeln. Antalet stölder ökade med 50 procent i april mellan mars-april förra året. I Sigtuna kommun anmäldes förra året 103 cykelstölder vilket är 21 per 10 000 invånare. Det är näst lägsta siffran i länet, bara i Botkyrka var det färre anmälda cykelstölder per 10 000 invånare.

EXTRA

Förslag om ny idrotts- och eventarena på Midgårdsfältet

Politik Kommunledningen har lagt ett förslag om att bygga en ny idrotts- och evenemangsarena på Midgårdsfältetet. Beslut fattas på kommunstyrelsen i mitten av april: - Sigtuna kommun ska skapa goda förutsättningar som möjliggör en meningsfull fritid för invånarna och tack vare den starka ekonomi som vi skapat kan vi nu göra det här, säger Mattias Askerson (M), kommunstyrelsens ordförande, till märsta.nu

Mordet i Sigtunafjärden

Man omhäktad för mordet i Sigtunafjärden

Notiser En 50-årig man sitter fortsatt häktad, misstänkt för mordet på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015. Beslutet fattades av Attunda tingsrätt.

Så många ska mönstra från kommunen

Nyheter Antalet unga som kallas till mönstring ökar i Sigtuna kommun. I år kallas 173 personer från kommunen, vilket är det högsta antalet sedan värnplikten återinfördes 2017, enligt statistik från Plikt- och prövningsverket.