7/1 införs rekommendationer om munskydd i kollektivtrafiken i hela landetFoto: Skånetrafiken

Oklart hur SL ska tillhandahålla munskydd

Folkhälsomyndigheten har rekommenderat SL och andra som står för kollektivtrafik att tillhandahålla munskydd, något som ännu inte är klart hur det ska gå till.

Folkhälsomyndigheten har rekommenderat munskydd i kollektivtrafiken, bland annat omfattas SL som har landets största kollektivtrafik från Sigtuna i norr till Nynäshamn i söder. Munskydd rekommenderas för alla födda 2004 eller tidigare i rusningstrafik mellan klockan 7-9 och 16-18.

Det är först och främst resenärens eget ansvar att ta med och bära munskydd poängterar SL. Men Folkhlsomyndigheten har även rekommenderat SL att tillhandahålla munskydd för den som inte har med eget. SL kommer nu att se över hur tillhandahållandet kan göras möjligt. I Skåne har Skånetrafiken gått ut med att det är möjligt för den som inte har med sig munskydd att hämta ut ett sådant kostnadsfritt mot uppvisande av giltig biljett i ett kundcenter som finns på fyra orter i Skåne. Munskydd finns där inte ombord på tåg eller bussar.

UL som även kör buss mellan Knivsta-Sigtuna erbjuder munskydd via UL:s center för enstaka resor. Men man poängterar att det är resenärens ansvar.
– Vi uppmanar alla resenärer att i förväg införskaffa munskydd att ha i beredskap om det skulle uppstå trängsel, säger Helena Klange, presschef vid Trafik och samhälle/UL.

valet2026

Munkholmen och Valsta sticker ut i partiernas väljarstöd

Politik Inför höstens kommunval i Sigtuna har Newsworthy gått igenom hur stödet för partierna varierar mellan olika delar av kommunen. Bilden är tydlig: vissa områden är starka fästen för respektive parti, medan andra i princip är svaga zoner.

valet2026

(S) efterlyser samling för polisstation

Politik Socialdemokraterna i Sigtuna vill att kommunen ska bli ett eget lokalpolisområde. I en motion till kommunfullmäktige lyfter partiet behovet av ökad polisiär närvaro och ett närmare samarbete mellan polis och kommun.