7/1 införs rekommendationer om munskydd i kollektivtrafiken i hela landetFoto: Skånetrafiken

Oklart hur SL ska tillhandahålla munskydd

Folkhälsomyndigheten har rekommenderat SL och andra som står för kollektivtrafik att tillhandahålla munskydd, något som ännu inte är klart hur det ska gå till.

Folkhälsomyndigheten har rekommenderat munskydd i kollektivtrafiken, bland annat omfattas SL som har landets största kollektivtrafik från Sigtuna i norr till Nynäshamn i söder. Munskydd rekommenderas för alla födda 2004 eller tidigare i rusningstrafik mellan klockan 7-9 och 16-18.

Det är först och främst resenärens eget ansvar att ta med och bära munskydd poängterar SL. Men Folkhlsomyndigheten har även rekommenderat SL att tillhandahålla munskydd för den som inte har med eget. SL kommer nu att se över hur tillhandahållandet kan göras möjligt. I Skåne har Skånetrafiken gått ut med att det är möjligt för den som inte har med sig munskydd att hämta ut ett sådant kostnadsfritt mot uppvisande av giltig biljett i ett kundcenter som finns på fyra orter i Skåne. Munskydd finns där inte ombord på tåg eller bussar.

UL som även kör buss mellan Knivsta-Sigtuna erbjuder munskydd via UL:s center för enstaka resor. Men man poängterar att det är resenärens ansvar.
– Vi uppmanar alla resenärer att i förväg införskaffa munskydd att ha i beredskap om det skulle uppstå trängsel, säger Helena Klange, presschef vid Trafik och samhälle/UL.

Blottare vid Rosersbergs station

Blåljus En man ska ha onanerat öppet vid Rosersbergs station på torsdagsförmiddagen. Polisen larmades till platsen och en anmälan om sexuellt ofredande är upprättad.

312 viltolyckor i kommunen under 2024

Nyheter Under 2024 rapporterades 312 viltolyckor i Sigtuna kommun, vilket motsvarar 15 olyckor per 1 000 bilar. Siffran placerar kommunen under länstoppen, där Norrtälje har flest olyckor med 37 per 1 000 bilar, följt av Nynäshamn, Ekerö och Nykvarn.

Beredskapsdag i Märsta centrum nästa lördag

Nyheter Nästa lördag är det dags för Trygghets- och beredskapsdagen i Märsta centrum. Temat i år är ”Du är en del av Sveriges totalförsvar” – och det blir en dag fylld med aktiviteter för hela familjen.

SL tar över busstrafiken i Sigtuna kommun

Politik Från sommaren 2029 tar SL över busstrafiken i Sigtuna och Upplands Väsby. Det blir första gången sedan 1990-talet som kollektivtrafiken inte körs av ett privat bolag, rapporterar SVT Stockholm.

Dags att nominera till Arkitekturpriset

Nyheter Nu kan invånare, företag och föreningar lämna in förslag till årets arkitekturpris i Sigtuna kommun. Priset delas ut för att uppmärksamma byggnader och platser som bidrar till en god livsmiljö och stimulerar samtalet om arkitektur.

Ungdomsarbetslösheten stiger i kommunen

Nyheter Efter mer än ett års nedgång stiger nu arbetslösheten bland unga i Sigtuna kommun. Enligt Arbetsförmedlingens färska statistik ökar både ungdoms- och totalarbetslösheten i kommunen.

Fler barn drabbade av vräkning i Sigtuna kommun

Nyheter Under årets första halvår berördes sex barn av vräkningar i Sigtuna kommun. Fyra ärenden registrerades hos Kronofogden, där sex barn var folkbokförda på de aktuella adresserna. Ytterligare två barn, som inte var skrivna där, påverkades också.