Foto: Genrebild/Daniel Iskander

Ökat pris för VA-taxa

Sigtuna har en av landets billigaste VA-taxor men priset har gått upp det senaste året.

Nils Holgersson-rapporten visar att priset för VA-taxa ökat i hela landet. Sigtuna är på plats 13 i landet med en kostnad per lägenhet på 2786 kr/år. Billigast är det i Solna med 1644 kr/år. Sigtuna är sjua i länet och billigast i av Norrortskommunerna. Priset i exempelvis Väsby var ca 3000 kronor. Dyrast är det i Ockelbo med 8227 kr/år.
– Vi ser kraftiga prisskillnader på vatten och avlopp mellan kommunerna. Förutsättningarna för kommunerna varierar visserligen men skillnaderna är så pass stora att de får en kännbar påverkan på konsumenternas privatekonomi, säger Hans Dahlin, ordförande Nils Holgersson-gruppen.

Priset i Sigtuna har gått upp med 2,7 procent, kostnaden per kvadratmeter gick upp från 40,72 kr till 41,8 kr.

Väsby kan stoppa kraftledning mot Odensala

Notiser Odensala kan påverkas av planerna på en ny kraftledningsgata mellan Oxundasjön och Överby. Upplands Väsby kommun har lämnat skarp kritik mot förslaget och vill i praktiken stoppa eller ändra dragningen.

valet2026

Munkholmen och Valsta sticker ut i partiernas väljarstöd

Politik Inför höstens kommunval i Sigtuna har Newsworthy gått igenom hur stödet för partierna varierar mellan olika delar av kommunen. Bilden är tydlig: vissa områden är starka fästen för respektive parti, medan andra i princip är svaga zoner.