Mellan åren 2013-2019 ökade restiden på busarna med 7,6 procent inom Storstockholms länstrafik.
Nobina har analyserat nästan 61 000 bussavgångar i Stockholms län mellan åren 2013-19 och kommit fram till att restiden förlängts med 7,67 procent. Det är mest av alla storstäders busstrafik. Västra Götaland ligger på 7,17 och Skåne på 3,19. – Vi vet att restiden är helt avgörande för om människor väljer att åka buss eller bil till jobbet. Att restiderna blir längre är alltså oroväckande. Om inte framkomligheten för busstrafiken ökar finns risk att Sverige inte når sina klimatmål. Omvänt finns också stora möjligheter att förbättra både kollektivtrafiken och klimatet om framkomligheten ökar, säger Jonas Kempe, vice vd och marknadschef på Nobina Sverige.
Nobina menar att fler och snabbare bussar skulle ge kollektivtrafiken betydligt fler resenärer. Men ett problem är att det i storstäderna saknas förutsättningar att köra mer och snabbare trafik på grund av bristande framkomlighet. Med rapporten hoppas Nobina att en diskussion ska lyftas om åtgärder som kan förbättra framkomlighet i de delar av landet där utmaningarna är som mest påtagliga.
Blåljus Lokalpolisområde Sollentuna/Upplands-Väsby/Sigtuna genomför under två dagar en riktad insats kopplad till Orange Day, med fokus på att uppmärksamma och motverka våld mot kvinnor och flickor.
Politik Liberalerna i Sigtuna – Lars Naur, Helen Kavanagh Berglund och Bo Danielsson – deltar under hela dagen på partiets landsmöte för att rösta, debattera och bevaka frågor som påverkar både partiet nationellt och utvecklingen i Sigtuna kommun.
Nyheter Enligt ett pressmeddelande från Riksdagens ombudsmän (JO) har Vård- och omsorgsnämnden vid flera tillfällen avslagit en ansökan om personlig assistans enligt LSS, trots att förvaltningsrätten upprepade gånger slagit fast att den enskilde hade rätt till insatsen och återförvisat ärendet för att bara pröva omfattningen av behovet.