Trots minskningen av flyget på Arlanda i år tror Swedavias VD Jonas Abrahamsson att flyget i framtiden kommer att vara en viktig del av transporterna.
märsta.nu har flertal gånger i år rapporterat om att antalet resenärer minskar på Arlanda, allra mest minskar inrikesflyget, hittills i år med åtta procent via Arlanda. Även landningarna har minskat med 10 procent på inrikestrafik.
Minskningen tros hänga ihop med en ökad miljömedvetenhet skriver Mitt i Stockholm. Men Swedavia tror trots det inte att flyget är på väg bort, istället handlar det om klimatanpassningar: – Det råder ingen tvekan om att flyget behöver ställa om och bli hållbart. Samtidigt är det lika självklart att flyget kommer att vara en viktig del även av framtidens transporter, säger Jonas Abrahamsson, Swedavias VD och koncernchef, till Mitt i Stockholm.
Nyheter Hastigheten i Sigtuna stad kan sänkas från 50 till 40 km/h på flera gator. Frågan tas upp i kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott den 31 mars.
Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.
Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.
Politik Företrädare för Liberalerna har varit på plats vid förvaret och mottagnings- och återvändandecentret i Arlandastad. Med under dagen fanns även riksdagsledamoten och migrationspolitiske talespersonen Patrik Karlson.