Foto: Region Örebro län

Oförändrad vaccinering i kommunen

Vaccineringsgraden i kommunen är fortsatt 76 procent efter vecka 44.

Vaccineringsbussen finns kvar i Märsta och under torsdagen var det kö för att få ta spruta med vaccin mot covid-19. Andelen vaccinerade ökar trots det bara marginellt. 76 procent har fått en första dos, 70 har fått båda doserna. En stor andel under 40 år är fortsatt ovaccinerade, mer än var tredje i åldersgrupperna 16-17, 18-29 och 30-39 har inte tagit vaccin. De flesta över 50 är dock vaccinerade med minst en dos, klart över 8 av 10 i respektive åldersgrupp.

I länet är det störst andel vaccinerade i Vaxholm och Täby. Sigtuna är kvar som 24:e av 26 kommuner, bara Södertälje och Botkyrka har lägre andel vaccinerade.

Källa: FHM & Newsworthy

upphandlingen av bolt

Oklart om Bolt-domen överklagas

Nyheter Det är ännu oklart om Sigtuna kommun kommer överklaga Förvaltningsrättens dom om att Bolt inte får vara med i upphandlingen.

VR kommer köra åt Mälardalståg från december 2026

Nyheter VR Sverige har vunnit upphandlingen och tar över driften av Mälartåg från december 2026. Kontraktet gäller i åtta år med möjlighet till förlängning. Beslutet meddelades den 8 oktober och beställare är Mälardalstrafik, som ägs gemensamt av regionerna i Stockholm, Sörmland, Uppsala, Västmanland, Örebro län och Östergötland.