Skånela fick oavgjort, 31-31, mot Lindesberg på söndagen.
Det var en match där lagen följdes åt i målprotokollet i stort sett rätt igenom. Lindesberg lyckades koppla grepp med fyra bollar med 18-20 minuter kvar att spela, 24-20. Skånela gav dock inte upp utan inom loppet av tre minuter var man både ikapp och förbi i målprotokollet. Man ledde också med sex minuter kvar att spela med två bollar. Lindesberg kom upp i 29-29 och hade sen ledning med 30-29 och 31-30 innan Isak Nielsen fick matchens sista ord med 1.20 kvar att spela. Sista 80 sekunderna blev mållösa. Skånela är därmed fortsatt obesegrade men har även två oavgjorda i tabellen. Närmast väntar OV Helsingborg på lördag.
Herrarna får med sig 1 poäng med sig hem borta mot Lindesberg. En jämn match där vi hade chansen att avgöra med matchen sista anfall men lyckas tyvärr inte. Vi tar nya tag och nästa helg har vi allt att vinna mot topptippade OV Helsingborg. Que Sera Sera❤️🤍
Sport Jesper Östlund från Märsta är klar som ny assisterande förbundskapten för Sveriges damlandslag i handboll. Uppdraget sträcker sig fram till och med 2028.
Sport Skånela IF drar igång ett nytt projekt där idrotten flyttas ut i bostadsområden i Sigtuna kommun. Satsningen, Skånela Drive In, pågår mellan 2026 och 2028 och finansieras av Allmänna arvsfonden.
Sport En ny tränarduo är klar för damlaget inför kommande säsong. Skånela IF meddelar att Eric Mugrauer blir huvudtränare och att Fredrik “Chippen” Söderberg går in som assisterande tränare.
Sport Skånela förlorade hemmamatchen mot Drott i damallsvenskan. Gästerna vann till slut med 29–26 efter att ha haft ledningen större delen av matchen.
Sport Skånela IF och herrlagets huvudtränare Tim Lindqvist har enats om en kontraktsförlängning över nästa säsong. Beslutet innebär fortsatt kontinuitet på tränarsidan i herrlaget.
Sport Skånela vann med 29–27 i damallsvenskan efter en jämn och svängig match i Vikingahallen. I och med segern lämnade laget platsen under strecket och kliver upp på negativ kvalplats med tre omgångar kvar att spela.
Sport Skånela vann bortamatchen mot Aranäs med 30–25 i herrallsvenskan. Efter en jämn inledning tog gästerna kommandot och hade en trygg ledning redan i paus.
Sport Skånela IF:s damer lämnade lördagens bortamatch mot HF Karlskrona utan poäng trots en stark vändning i andra halvlek. Matchen i damallsvenskan slutade 33–31 till hemmalaget.
Sport Skånela IF kliver in i steg 3 av USM med stärkt självförtroende efter flera segrar under vintern. I helgen väntar tre matcher på två dagar, där laget hoppas ta nästa steg i turneringen.