Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen

Oavgjort för Skånela mot Aranäs

Skånela spelade 26-26 mot Aranäs i Vikingahallen på söndagen: - Det är blandade känslor, konstaterade tränare Jimmy Karlsson efteråt.

Skånela tog emot Aranäs i Vikingahallen och det bjöds på en klang och jubelföreställning i första då Skånela ledde med 17-16. Skånela ledde största delen av halvleken men lyckades aldrig rycka åt sig mer än tvåmålsledning. Andra blev av förklarliga skäl mer återhållsam:
– Vi gick in för att inte släppa in fler mål i andra, de gör väl samma sak, de vann den med 10-9 eller vad det nu var, analyserade Jimmy Karlsson efteråt.

Aranäs ledde en ett tag i andra med fyra bollar, 19-23, men Skånela kom ikapp till 24-24 och hade 26-25 med 3.23 kvar att spela. Aranäs kvitterade kort därpå och sista tre minuterna blev mållösa. Även om Aranäs hade chans att avgöra då Skånela hade en man mindre och bollen i gästernas ägo. Som matchen slutade så var Jimmy Karlsson nöjd med poängen
– En poäng är bättre än noll. Vi har hög kapacitet i gruppen men går på för få spelare, då blir det lättare att läsa av oss. Det var svårt att vara hundraprocentig framåt och bra bakåt, summerade Karlsson

Målen
Ladan 9, Pewik 5, Wallin 4, Nielsen 2, Lindberg 2, Sjölin, Östling, Lennernäs, Näslund

EXTRA

Wings får uppskov med betalning till kommunen

Ishockey Wings HC får mer tid på sig att betala sina skulder till Sigtuna kommun. Kultur- och fritidsnämnden har beslutat att ge klubben ett års paus i avbetalningsplanen och skjuta upp årets hyresbetalning på 300 000 kronor till december 2025.

Fem medaljer i Malmö

kampsport Kim Taekwondo imponerade på nationell nivå. Under helgens deltävling av Svenska Cupen 2 i Malmö tog klubbens elitlag hem totalt fem medaljer – två guld, ett silver och två brons.

herrallsvenskan

Fjärde raka segern för Skånela

Handboll Skånela tog sin fjärde raka seger i allsvenskan efter att ha besegrat Varberg med 26–20 på lördagen. Märstalaget tog ledningen tidigt och höll den genom hela matchen.

hockeyettan

Wings vann hemma mot Surahammar

Ishockey Wings tog en säker seger mot Surahammar i onsdagens match i Hockeyettan. Slutresultatet skrevs till 4–1 efter en stark laginsats, där hemmalaget dominerade spelet från den andra perioden och framåt.

Skånela vidare i USM efter storsegrar

Handboll Skånelas damjuniorer tog sig vidare i USM efter helgens spel i Uppsala. Laget vann samtliga fyra matcher i grupp 15, mot Uppsala, Boden, Hellton och Tallen, och säkrade därmed en direktplats till steg 3.