Blomstervägen 3 har fått nytt takFoto: SigtunaHemHär brinner bostadshuset i början av juni 2018Foto: Magnus Granhagen
Nytt tak på brandhärjat hus
För över ett år sedan förstördes ett bostadshus på Blomstervägen i en brand, nu har taket lagts på och återflytt sker i höst.
I samband med en brand i början av juni 2018 förstördes bostadshuset Blomstervägen 3 i Steningehöjden. Ett omfattande renoveringsarbete har pågått sedan dess, man har kommit lång i arbetet och i mitten av juni monterades taket på av SigtunaHems entreprenör. Samtidigt har väderskyddet plockats ner enligt SigtunaHem. Huset kommer att vara helt klart för återflytt i oktober-november i år.
Notiser Irans exilprins Reza Pahlavi landade på Arlanda under söndagsförmiddagen. I samband med besöket genomfördes en poliseskort som påverkade trafiken på E4 mellan Arlanda och centrala Stockholm.
Notiser Sju personer från Plock-Robbans gäng har samlat in närmare 90 kilo skräp i centrala Märsta och omkringliggande områden under lördagsförmiddagen.
Nyheter Under årets första kvartal sjönk andelen laddbara bilar bland nyregistreringarna i Sigtuna kommun. Samtidigt ökar elbilsförsäljningen i landet som helhet.
Notiser Fem personer döms för grov narkotikasmuggling efter att ett paket med möbler visat sig innehålla stora mängder cannabis. Försändelsen stoppades på Arlanda i oktober.
Politik Oppositionsregionrådet Kristoffer Tamsons (M) i Region Stockholm lämnar politiken i samband med höstens val. Det skriver han i ett inlägg på Facebook.