Foto: Insändarbild
Foto: Insändarbild
Foto: Insändarbild
Foto: Insändarbild

Nya förskolebibliotek invigdes

Växthuset och Silverskattens förskola i Steningehöjden har fått nya bibliotek: - Forskning visar att barn som tidigt möter högläsning får en rik språkutveckling och läsförmågan ökar, som i sin tur främjar barnens utbildning tidigt och på sikt, säger pedagogistan Susanne Sabo Andersson.

Tack vare statsbidrag och många engagerade bland personalen har Silverskatten och Växthusets förskolor fått varsitt bibliotek.
– Forskning visar att barn som tidigt möter högläsning får en rik språkutveckling och läsförmågan ökar, som i sin tur främjar barnens utbildning tidigt och på sikt. Våra bibliotek ger oss verktyg för barns språkande och nu har vi närmare till biblioteken där vi kan låna böcker på svenska, ordlösa böcker där bilderna ger oss möjlighet att skapa andra berättelser än med text samt böcker på olika språk, säger Susanne Sabo Andersson som är pedagogista på förskolan.

Nu har pedagogerna inte bara tillgång till böcker, man får även in nya spel, flanosagor och litteratur som kan vägleda pedagogerna. I måndags samlades pedagogerna för att gå igenom utbudet och provläsa. Nu ska man arbeta för att biblioteket ska bli ett naturligt inslag i den vardagliga miljön för att främja både fina stunder och läsning.
– På vårt område har vi en lokal språkplan och den innehåller en grund för pedagogernas tankar kring miljöer, vardagsprat, litteratur och läsning med mera. Den Centrala språkplanen i kommunen ligger som grund för våra lokala språkplaner, berättar Susanne Sabo Andersson.

upphandlingen av bolt

Oklart om Bolt-domen överklagas

Nyheter Det är ännu oklart om Sigtuna kommun kommer överklaga Förvaltningsrättens dom om att Bolt inte får vara med i upphandlingen.

VR kommer köra åt Mälardalståg från december 2026

Nyheter VR Sverige har vunnit upphandlingen och tar över driften av Mälartåg från december 2026. Kontraktet gäller i åtta år med möjlighet till förlängning. Beslutet meddelades den 8 oktober och beställare är Mälardalstrafik, som ägs gemensamt av regionerna i Stockholm, Sörmland, Uppsala, Västmanland, Örebro län och Östergötland.

Var tionde tåg i kommunen försenat under september

Nyheter Tågen till och från stationerna i kommun fortsätter att ha problem med punktligheten. Under september kom var tionde tåg mer än fem minuter sent till stationerna i Märsta, Arlanda C och Rosersberg, rapporterar Newsworthy.