Caroline Hammarskjöld föreläser om sin morfars bror Dag Hammarskjöld.Foto: Pressbild
Nytt event om Sigtunas avtryck i världen
Sigtuna Scen och Teater lanserar en föreläsningsserie där sigtunabor som gör avtryck långt utanför kommungränsen medverkar.
Sigtuna World Voice heter en ny föreläsningsserie där sigtunabor som gör avtryck internationellt medverkar. Initiativtagare är Sigtuna Scen och teater. Första upplagan går på Kulturlänken 19:e november med Caroline Hammarskjöld. Hon förvaltar arvet efter sin morfars bror Dag Hammarskjöld som bland annat var FN:s generalsekreterare 1953-1961. Caroline är sigtunabo och grundare av Hammarsjköld Inversio.
Caroline strävar efter att tillgängliggöra Dags budskap och vill inspirera och engagera den nya generationen att lära sig av hand ledarskap, mod och integritet. – Vi är väldigt glada att kunna erbjuda Carolines unika föreläsning på Kulturlänken. Restriktionerna som drabbar kulturarrangörer i vårt land extremt hårt ger trots allt även möjligheter att finna nya former av arrangemang, säger Krister Persson från arrangerande Sigtuna Scen & Teater.
Evenemanget är coronaanpassat med max 50 deltagare per tillfälle. Kommande evenemang är därefter 10/12 och 14/1. dessa personer uppges vara högaktuella som offentliggörs i november.
Nöjesnyheter Sportlovet är bara en vecka bort. Med årets coronarestriktioner är det lika bra att stanna hemma och njuta av alla aktiviteter i kommunen.
Nöjesnyheter Idag är det fettisdagen i hela Sverge och i kommunen finns ett antal caféer som säljer semlor. Nu kan du tycka till om var bästa semlan finns!
Nöjesnyheter Lokala bandet Smashmallows släpper nytt: - Vi vill med albumet visa på mörkret inom oss, men även på det hopp som finns i världen, säger Henrik Naglitch.