Olov Holst (M), Kommunstyrelsens ordförandeFoto: Sigtuna kommun
Mattias Askerson (M), ordförande i Utbildnings- och arbetsmarknadsnämndenFoto: Henrik Nero/Moderaterna

Nyanlända ska inte ha förtur i bostadskön

För ganska exakt ett år sedan skrev vi en insändare på samma tema, under våren 2020 var frågan aktuell i samband med ändringar i EBO-lagen och nu är det alltså dags för en tredje gång.

Samtliga gånger har oppositionsrådet Marie Axelsson varit ute i media och gett en helt felaktig beskrivning av det gedigna integrationsarbetet som bedrivs i Sigtuna kommun. Antingen tror hon att svartmålning är ett sätt att vinna väljare eller så förstår hon helt enkelt inte hur kommunen arbetar.

Vi hoppas detta blir sista gången vi måste förklara för oppositionsrådet och andra högljudda socialdemokrater att vi inte tänker ge nyanlända förtur till bostäder i Sigtuna kommun. Vi tycker nämligen det varken är rättvist eller vettigt. I Sigtuna ska samma krav ställas på alla bostadssökande.

2016 införde den socialdemokratiska regeringen anvisningslagen som tvingade Sveriges kommuner att ta emot nyanlända oavsett om man hade lediga bostäder eller inte.
Alla känner till att bostadsbristen är akut i Storstockholmsområdet, men ändå är det här kommunerna tvingats ta emot flest nyanlända.
Sigtunas bostadsmarknad är också ansträngd, men sedan 2016 har vi tvingats ta emot nästan 400 nyanlända och erbjuda dem lägenheter under två års tid, den så kallade etableringstiden.

För att klara av anvisningarna har vi tvingats att ta i anspråk lägenheter reserverade för sociala ändamål, så som för våldsutsatta kvinnor eller personer med missbruk
eller andra allvarliga sociala problem. Lägenheter som är tänkta att användas för korttidsboende.

Vi har länge, även under socialdemokratiskt styre, stått för principen att nyanlända efter två år ska kunna ta ansvar för sin egen boendesituation. Vi vet att det pga. bostadssituationen i Stockholmsregionen är svårt och därför ger kommunen vid behov stöd och hjälp vid bostadssökande. Med anledning av bostadssituationen kan det därför finnas behov att söka även utanför kommunen.

Alternativet till detta är att låta nyanlända gå före i bostadskön och passera personer som stått i kö i flera år. Är det så socialdemokraterna och Marie Axelsson vill att bostäder ska fördelas? Och det viktigaste – är det så du som köat länge och längtar efter att flytta in i din egen bostad i Sigtuna kommun, vill att bostadskön ska fungera? Det tycker iallafall inte vi.

  • Mattias Askerson (M), ordförande utbildnings- och arbetsmarknadsnämnden
  • Olov Holst (M), ordförande kommunstyrelsen

slutreplik: Brandell blundar för verkligheten

Insändare Vad Tomas Brandell och Socialdemokraterna önskar är en sak, men att se till vad Socialstyrelsens brukarundersökning faktiskt mäter måste väl ändå vara det väsentliga. Faktum är att vi ser de bästa resultaten för särskilt boende på tio år.

Sigtuna kommun får toppbetyg av de äldre!

Insändare Kommunen ska leverera välfärd av högsta kvalitet och bemöta invånarna på allra bästa sätt. Det är vår ambition, det har kommunfullmäktige beslutat och det gäller i allra högsta grad i förhållande till kommunens äldre.

Dags att stoppa den moderata misskötseln av våra skattepengar

Insändare Åtta år med moderatstyre har gjort Sigtuna kommun till länets mest skuldsatta kommun, ungdomsarbetslösheten stiger och företagsklimatet är det sämsta på tjugofyra år. Men istället för att investera sig ur krisen väljer Moderaterna att krympa kommunkassan och kasta pengar i sjön.

Äntligen kollektivtrafik i egen regi – ett viktigt första steg

Insändare Tisdagen den 23 september klubbade trafiknämnden beslutet att Sigtuna- och Upplands-Väsbys bussavtal skulle övertas i egen regi. Det är ett historiskt beslut som vi i Vänsterpartiet i Sigtuna kommun varmt välkomnar. Vänsterpartiet har länge drivit frågan om en kollektivtrafik i egen regi där vi har kontroll och rådighet över alla dess led och nu är vi äntligen på väg!

Stå upp för äldre kvinnors trygghet

Insändare När en kvinna i 90-årsåldern i Skåne nyligen utsattes för grovt våld blev det ännu en påminnelse om att även äldre kvinnor drabbas av dödligt våld i nära relationer. Samtidigt vet vi att våld och kränkningar också kan förekomma i äldreomsorgen.

Sigtunas kommuninvånare är inga labbråttor

Insändare Styret i Region Stockholm, bestående av Socialdemokraterna, Miljöpartiet, Centerpartiet med stöd av Vänsterpartiet, har kommit överens om att SL ska köra bussar i Sigtuna kommun i egen regi. Detta riskerar att göra vår busstrafik sämre och dyrare, med färre avgångar.

kyrkovalet

På söndag kan du och fem miljoner andra gå och rösta i kyrkovalet

Insändare Det spelar roll för hela samhället vad kyrkan säger och gör. Svenska kyrkan har över 20 000 anställda – det spelar roll vem som ansvarar för arbetsgivarfrågorna.Svenska kyrkan förvaltar stora mängder fastigheter och skog – det spelar roll vilken syn på miljön som beslutsfattarna har.

Glöm inte bort tillväxten i valprogrammet

Insändare Med ett år kvar till valet arbetar Sigtunas lokala partiavdelningar intensivt med sina valprogram. Fokus ligger ofta på väljarnära frågor som skola, vård, omsorg, badhus eller cykelvägar. Ambitionen är att erbjuda ett smörgåsbord av löften som väljarna tycker verkar tilltalande. Men utan en förståelse för tillväxt riskerar dessa löften att bli tomma ord.

Ditt engagemang behövs i lokalpolitiken

Insändare Avfallsdumpning i naturen, höga hyror, kriminalitet, brister i skolan… Vad upprör och engagerar just dig? Att lyfta sina åsikter vid fikabordet eller på sociala medier ligger nära till hands, men ditt engagemang behövs också i vår lokala demokrati!