Ted Hesselbom och Lars BjörlingOmklädningsrummet är numera utställningshall
Nya utställningar invigdes i Valsta
Under lördagen invigdes &Art i gamla Valsta simhall.
Tre nya utställningar invigdes med vernissage i Valsta simhall, &Art. Invigningstalade gjorde Kultur- och fritidsnämndens ordförande Lars Björling (SfS), tillsammans med Sigtuna museums chef Ted Hesselbom och Susanna Pettersson, museichef på Nationalmuseum.
De tre utställningarna är Alice och Gunnar Hägglunds samling av måleri, Gunilla och Giselher Naglitschs samling av keramik och Johan Ribes kortfilmsprojekt Aerosol Stories. Sedan gamla simhallen förvandlades till konsthall i april har 2500 besökare räknats in. De nya utställningarna pågår fram till 15:e december.
Kulturnyheter I samband med Nationaldagsfirandet i Sigtuna delade Sigtuna Hembygdsförening ut Kulturpriset till Brunnsorkestern Sigtuna Messingssextett.
Nöjesnyheter Sofie Lidén som arbetar som kock på Sigtunahöjdens Restaurang Skoog vann Copper Skillet efter att ha kvalat in till tävlingen för tre år sedan.
Kulturnyheter Sigtunas siste borgmästare Gustaf Dahl donerade Borgmästargården till Sigtuna kommun i september 1990, nu ska den öppnas upp för allmänheten som en del av Sigtuna museum.
Nöjesnyheter Kultur- och fritidsförvaltningen har utrett kostnad för att bygga skateramper i Sigtuna och Rosersberg, två anläggningar uppges kosta 4-5 miljoner kronor.
Märstafolket Veronica Stjernstedt och Jenny Eriksson arrangerar till helgen Club Vega med Tema 80-90-tal: - Vi är två helt vanliga tjejer som bott i kommunen i många år och som saknat evenemang som vänder sig till vår målgrupp, berättar Veronica.
Nöjesnyheter I juni arrangeras en motorträff i Steninge slottsby, initiativtagare är Magnus "Bingo" Granhagen tillsammans med Thomas Hulldin på Steninge Bruk.
Kulturnyheter Sigtuna Dansskola kommer i år för tredje året i rad att arrangera ett dansläger: - Under 6 dagar dansar vi och utforskar olika sätt att förhålla oss till musik och varandra, berättar Helena Gunnarsson på Sigtuna Dansskola.
Märstafolket Therese mamma mördades i det så kallade Nyårsmordet 2020 i Sundsvall och hela hennes värld vändes upp och ner. Nu vill hon hjälpa andra som mist en förälder.
Kultur & Nöje Brobygget etableras även i Valsta torg: - Det är väldigt roligt att Brobygget – Sportis har kunnat dra igång under våren och det ska ha fungerat väldigt bra hittills med många deltagande barn vid varje tillfälle, säger Lars Björling (SfS), ordförande i Kultur- och fritidsnämnden.