Pernilla Bergqvist (L)Foto: Pressbild

Nya miljoner till skolorna

Sigtuna kommuns skolor får 5,3 miljoner efter förhandlingar mellan Liberalerna och regeringen i budgeten för 2021.

I förhandlingar mellan regeringen och Liberalerna öronmärktes en miljard till landets skolor för 2021. Pengarna kommer för att kompensera för hur skolorna påverkats under coronapandemin. I Sigtuna kommun har det kommit in 5,3 miljoner enligt ett pressmeddelande från Liberalerna i Sigtuna kommun. Pengarna ska fördelas mellan grundskola och gymnasium och mellan fristående och kommunala verksamheter.
– Det här är en välbehövlig ekonomisk förstärkning som vi kommer att använda till insatser för att säkra att alla barn och elever får den utbildning de har rätt till, trots pandemin. Just nu pågår en process att identifiera vilka insatser som kommer att ge bäst resultat och det kommer även att ske i samarbete med kommunens rektorer. Vi kommer att återkomma när det arbetet är klart, säger Pernilla Bergqvist (L), ordförande i Barn- och ungdomsnämnden, i ett uttalande.

Sigtuna klarar EU:s nya krav på luftkvalitet

Nyheter Sigtuna kommun ligger under de nya gränsvärdena för luftföroreningar enligt EU:s kommande luftkvalitetsdirektiv. En analys från Hjärt-Lungfonden visar att halterna av partiklar och kvävedioxid i kommunen håller sig på godkända nivåer, vilket bidrar till bättre folkhälsa.

Fortsatt klar majoritet kvinnor som vabbar

Nyheter Föräldrar i Sigtuna fortsätter att dela vabben ojämställt. Under de senaste tolv månaderna stod männen för 38 procent av alla vabbdagar i kommunen – den lägsta andelen på över tio år, enligt Försäkringskassan.

Många villor riskerar fuktskador vid kraftigt regn

Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.