Majoritetens del av kommunstyrelsen; Mats Weibull (M), Karsten Bjärbo (KD), Pernilla Bergqvist (L), Olov Holst (M), Gill Brodin (C) och Lars Björling (SfS)Foto: Facebook/Olov Holst
Nya kommunledningen på plats
I samband med kommunfullmäktige på torsdagen så valdes en ny kommunstyrelse: - Tillsammans med kommunledningsgänget i Alliansgruppen Lars Björling (SfS), Gill Brodin (C), Pernilla Bergqvist (L), Karsten Bjärbo (KD) och Mats Weibull (M, vice ordförande i kommunstyrelsen) kommer jag i egenskap av kommunstyrelsens ordförande leda arbetet för att göra Sigtuna till en av landets bästa och tryggaste kommuner att bo och verka i, kommenterar Olov Holst (M)
Gamla och nya kommunfullmäktige sammanträdde på torsdagen. Först var det avtackning för den gamla där flera ledamöter gjorde sin sista mandatperiod, ordföranden Gun Eriksson (S tackade dessa och för sig efter åtta år som ordförande. Nu övertas hennes plats av Erik Langby (M).
Votering om oppositionsråd Sverigedemokraterna föreslog att man skulle välja Gert Höglund som oppositionsråd. Efter en sluten votering förkunnades att Gun Eriksson valts till oppositionsråd eftersom Marie Axelsson tjänstgör i Riksdagen under en tid framöver. Gert Höglund fick sex röster i processen, Gun Eriksson 15 samt att det inkom två på Marie Axelsson.
Weibull vice ordförande När fullmäktige samlades i den nya konstellationen innebar det också att kommunstyrelsens ordförande och vice ordföranden kunde väljas. Att Olov Holst valdes till Kommunstyrelsens ordförande var föga förvånande, men som 1:e vice valdes även Mats Weibull (M).
Nyheter Nästa vecka väntas minusgrader och snö i länet. Trafikverket förbereder därför intensifierad snöröjning och halkbekämpning på de större vägarna i kommunen. Vägar med mycket trafik prioriteras först, bland annat E4/Uppsalavägen, E20, E18 samt viktiga bussstråk och vägar till industriområden.
Nyheter Från den 1 december 2025 träder nya regler för bygglov i kraft. Syftet är att göra det enklare och tydligare för dig som ska bygga eller göra förändringar på din fastighet.
Nyheter Allt fler ungdomar i Sverige gör värnplikt. Under 2025 påbörjar 8 250 personer sin grundutbildning, vilket är 830 fler än året innan. Ökningen följer riksdagens beslut om att successivt stärka försvaret de kommande åren.
Nyheter Sigtuna kommun ligger under de nya gränsvärdena för luftföroreningar enligt EU:s kommande luftkvalitetsdirektiv. En analys från Hjärt-Lungfonden visar att halterna av partiklar och kvävedioxid i kommunen håller sig på godkända nivåer, vilket bidrar till bättre folkhälsa.
Nyheter Föräldrar i Sigtuna fortsätter att dela vabben ojämställt. Under de senaste tolv månaderna stod männen för 38 procent av alla vabbdagar i kommunen – den lägsta andelen på över tio år, enligt Försäkringskassan.
Blåljus Vid 2-tiden i natt inträffade ytterligare ett våldsbrott i Märsta. En man grips misstänkt för grov misshandel. Den utsatte är en kvinna som förts till sjukhus.