Transdevs nya fossilfria bussar rullade ut i morseFoto: Pressbild
Nya bussar rullade ut i kommunen
De nya bussarna har rullat ut från depån i Märsta i samband med att Transdev tar över efter Arriva: - När ett trafikområde byter trafikoperatör så görs det från ena dagen till den andra och förberedelserna inför trafikstarten har pågått i flera månader, säger Fredrik Beckius, affärschef för Stockholm Nord på Transdev Sverige AB.
märsta.nu har rapporterat om att nya bussar ska trafikera i bland annat Märsta. De nya bussarna fossilfria. Trafikbytet mellan Arriva och Transdev skedde i morse på Midsommarafton, i samband med att sommartidtabellen började gälla. Bussarna har USB, Wifi och IT-infrastruktur för bättre trafikinformation. Fem av bussarna i Märsta och Vallentuna är elbussar. Transdev har även inrättat enlokal trafikledning som kommer att göra trafiken pålitligare för resenärer enligt Transdev.
Nyheter Rosersberg blir en av de första platserna i landet där särskilda avdelningar för barn och unga inom Kriminalvården ska startas. Planen är att verksamheten ska vara i drift från den 1 juli 2026.
Nyheter Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott har beslutat att sänka hastigheten på flera gator i Sigtuna stad från 50 till 40 kilometer i timmen. Omskyltning planeras till sommaren.
Nyheter Svenska kyrkan i Märsta har genomfört en beredskapsövning för att klara verksamheten även vid större kriser. Under två dagar i början av mars testades arbetet helt utan el och diesel.