Samling för Sigtuna har fått gehör för ett förslag om att flytta P-platsen närmast Uppsalavägen för att skapa en taxiplats. Foto: Facebook/(SfS)
Ny taxiplats vid busstorget i Sigtuna
Samling för Sigtuna har fått gehör för en taxiplats vid Sigtuna bosstorg: - All heder till nämndens ordförande och vice ordförande att de tagit till sig våra argument! Ett bra beslut för staden, skriver Samling för Sigtuna via Facebook.
I samband med ombyggnationen av Sigtuna busstorg glömdes taxistationen bort. – För många Sigtunabor är det både en tillgänglighets- och trygghetsfråga att ha tillgång till synlig och nära taxi när man kommit med bussen från Märsta eller handlat på Ica, skriver Samling för Sigtuna via Facebook.
I Bygg- och trafiknämnden ska (SfS) och Moderaterna ha drivit frågan om att rätta till problemet. Enligt (SfS) har man med stöd från sigtunabor lämnat in ett förslag om att flytta handikapparkeringen närmast Uppsalavägen till samma sida som Pressbyrån och frigöra den gamla handikapplatsen till en taxiplats. Den nya taxiplatsen ska vara väl synlig från både Stora Gatan och busshållplatsen.
Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.
Notiser Organisationen Mamma United, som är verksam i bland annat Sigtuna kommun, beviljas 554 750 kronor i statsbidrag från Jämställdhetsmyndigheten. Bidraget avser verksamhetsstöd för åren 2026 och 2027.
Notiser Antalet parkeringsanmärkningar i Sigtuna kommun ökade under 2025 jämfört med året innan. Totalt utfärdades 15 660 parkeringsböter under året, att jämföra med 15 357 under 2024.
Nyheter En 39-årig man från Märsta har dömts för försök till våld mot tjänsteman och våldsamt motstånd efter en händelse på Centralen i Stockholm i juni förra året.
Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.
Nyheter Tullverket stoppade ett omfattande smugglingsförsök på Arlanda efter att en leverans med solpaneler visat sig innehålla stora mängder narkotika.
Nyheter Skidsäsongen är i gång och flera större skidorter har höjt sina priser. För Sigtunabor kan dagskort variera mellan 30 och 390 kronor, beroende på anläggning.
Nyheter Under december genomfördes en jultävling där invånare kunde skicka in bidrag på återbrukade julklappar. Nu har juryn, med representanter från Sigtuna Vatten & Renhållning AB, utsett vinnarna.
Blåljus Ett dött lodjur påträffades under förmiddagen intill E4 norr om avfarten mot Arlanda. Eftersom ingen förare anmält olyckan upprättar polisen en anmälan om jaktbrott.