Foto: Jamshid Jamshidi

Ny seger för Skånela mot Amo

Skånela besegrade Amo Handboll på lördagen och bröt sin förlustsvit på fyra matcher.

Tränare Jimmy Karlssons positiva trend mot Amo Handboll och Andreas Stockenberg fortsätter, på lördagen kom sjätte segern på sju matcher mot ”Stockens” lag. 27-23 slutade matchen men det var länge jämnare än vad slutresultatet vittnar om. Amo ledde med uddamålet 21-22, med nio minuter kvar. Skånela lyckas göra tre raka mål på tre minuter och ledde med 24-22 med sex minuter kvar. Den ledningen brände inte Skånela och när Oscar Frank satte 26-23 med fyra minuter kvar var saken i praktiken klar.

Amo ledde också stora delar av matchen, som mest med fem bollar med 17 minuter kvar att spela. Skånela svarar för en makalös upphämtning sista kvarten som man vinner med 12-3. Efter matchen startade ordkriget på Twitter mellan Karlsson och Stockenberg.

Målen
Ladan 7, Näslund 4, Frank 4, Lennernäs 3, Nyberg 2, Rahali 2, Nielsen 2, Nyberg 2, Pewik 1

division 5

Rosersbergs IK ny serieledare i division 5

Fotboll Rosersbergs IK tog en tung seger i toppmötet borta mot Almunge och kliver därmed upp som ny serieledare i division 5. Laget toppar tabellen på målskillnad tillsammans med Enköpings IS.

EXTRA

Märstasonen Jesper Östlund ny förbundskapten för Kosovo

Handboll Jesper Östlund från Märsta tar över som ny förbundskapten för Kosovos herrlandslag i handboll. Östlund, som har en bakgrund både som spelare och tränare i Skånela, är numera tränare för Hallby i den svenska högstaligan – ett uppdrag han kommer att kombinera med sitt nya ansvar för Kosovos landslag.