Foto: Jamshid Jamshidi

Ny seger för Skånela mot Amo

Skånela besegrade Amo Handboll på lördagen och bröt sin förlustsvit på fyra matcher.

Tränare Jimmy Karlssons positiva trend mot Amo Handboll och Andreas Stockenberg fortsätter, på lördagen kom sjätte segern på sju matcher mot ”Stockens” lag. 27-23 slutade matchen men det var länge jämnare än vad slutresultatet vittnar om. Amo ledde med uddamålet 21-22, med nio minuter kvar. Skånela lyckas göra tre raka mål på tre minuter och ledde med 24-22 med sex minuter kvar. Den ledningen brände inte Skånela och när Oscar Frank satte 26-23 med fyra minuter kvar var saken i praktiken klar.

Amo ledde också stora delar av matchen, som mest med fem bollar med 17 minuter kvar att spela. Skånela svarar för en makalös upphämtning sista kvarten som man vinner med 12-3. Efter matchen startade ordkriget på Twitter mellan Karlsson och Stockenberg.

Målen
Ladan 7, Näslund 4, Frank 4, Lennernäs 3, Nyberg 2, Rahali 2, Nielsen 2, Nyberg 2, Pewik 1

damallsvenskan

Skånela föll hemma mot Ystad

Handboll Skånela IF föll hemma mot Ystads IF HF i damernas Allsvenska möte den 29 november, där gästerna drog ifrån tidigt och vann med 35–28 efter 20–13 i paus.

SM i BMX avgörs i Märsta 2026

Cykel Svenska Cykelförbundet har beslutat att SM i BMX 2026 ska arrangeras i Märsta. Beslutet togs i samband med ett omfattande styrelsemöte där flera nationella mästerskap för kommande år fördelades.

Fyra judoutövare från kommunen tog medaljer på RM

kampsport Fyra judoutövare från Sigtuna kommun tog medaljer vid årets Riksmästerskap. Ariel Drottgren, Chinzorig Odkhuu och Lina Ejestrand deltog i mixlaget, som gjorde en stark insats och tog silver, efter att ha följt upp förra årets guld.

damallsvenskan

Seger även för damerna

Handboll Skånelas damlag tog sin första seger för säsongen genom en klar bortavinst mot HK Drott i Halmstad.

Planer på tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts

Fotboll I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.

hockeyettan

Wings nollades mot Borlänge

Ishockey Wings åkte på en tung förlust hemma mot Borlänge med 0–4 efter en match där gästerna visade sig vara det starkare laget.

Pantzar i VM-kvaltruppen

Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.