Demonstration utanför fullmäktige Foto: Insändarbild/Marie Axelsson
Ny protest från Lärarförbundet
Lärarförbundet höll protestmöte utanför fullmäktige under morgonen:
Lärarförbundet har hållit ett flertal demonstrationer under vintern och våren i samband med fullmäktige. De anser att skolan inte prioriteras av kommunledningen. Under onsdagen, före budgetfullmäktige hade ett 30 tal lärare på nytt samlats för att demonstrera: – Vi har förstått att budgeten ser lite ljusare ut för nästkommande år, men vi är fortfarande oroliga för arbetsbelastningen och arbetsmiljön i förskolor och skolor. Därför fortsätter vi med demonstration då fullmäktiges ledamöter samlas inför sitt budgetmöte, skriver Lärarförbundet på Facebook
Nyheter Midsommarhelgen är en av högtiderna som det är extra högt tryck på SOS Alarm: - i vill uppmana var och en att fira in sommaren varsamt och att ringa rätt när det behövs, äger Björn Skoglund, verksamhetsspecialist på SOS Alarm.
Notiser Ett British Airways-plan som lyfte från Arlanda tvingades vända tillbaka efter ett tekniskt fel: - Det hördes flera smällar, uppger flera boende ute i Vidbo.
Nyheter Region Stockholms Trafiknämn har klubbat igenom ett pristak i SL-trafiken: - Bort med onödiga debiteringar och in med resenärerna. Det är målet när vi inför capping. Först ut är enkelbiljetter med målet att också öppna upp för månadskorten, säger Kristoffer Tamsons (M), ordförande för trafiknämnden.
Nyheter Länsstyrelsen har antagit en gemensam strategi för skogar i länet: - Vi behöver göra skogen och dess betydelse och möjligheter mer känd. Det övergripande målet är att ha en livskraftig och varierad skogsnäring i länet, med hållbarhet och tillväxt i fokus, säger landshövding Sven-Erik Österberg.