Miljöpartiet i Sigtuna kommun får en ny styrelse nu när den gamla styrelsen valt att kliva av partiet. Under en tid kommer distrtiksstyrelsen i Stockholmsregionen att ta över.
Turerna kring MP i Sigtuna fortsätter. Nyligen uppgav den sittande styrelsen att de väljer att lämna partiet och bilda en ny förening. Tills dess att en ny styrelse bildats kommer MP:s styrelse i Stockholmsregionen att leda arbetet. Enligt distriksstyrelsen är lokalavdelningens beslut om utträde inte giltigt eftersom ett utträde/upplösning ska ske genom 2/3 majoritet på två på varandra följande årsmöten, varav minst ett ska vara ordinarie årsmöte. – Eftersom så inte skett kan beslutet inte tolkas som ett upplösningsbeslut. Därtill kan en lokalavdelning inte fatta beslut om att träda ur partiorganisationen utan enbart upplösas – för att därefter för de så önskat, starta en ny förening, skriver Elin Olsson, ordförande i MP Stockholmsregionen, i mail till märsta.nu
Enligt Olsson har det ”påstådda medlemsmötet” inte heller kallat samtliga medlemmar i MP Sigtuna till mötet varför beslut på det ändå inte skulle vara giltiga. Fram till att ett extra årsmöte har hållit kommer arbetet i Sigtuna kommun att ledas av stockholmsregionens distriktsstyrelse. Årsmöte ska ske så snart som möjligt efter medlemsmötet 20:e oktober. – MP Stockholmsregionens distriktsstyrelse fortsätter verka aktivt med att stödja partiets medlemmar i Sigtuna, i syfte att återskapa god interndemokrati, fortsätter Olsson.
Blåljus Ett SAS-plan som lyfte från Arlanda på fredagsmorgonen tvingades återvända kort efter start på grund av en spricka i cockpitrutan, enligt Expressen.
Politik Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.
Nyheter Två män i 20-årsåldern åtalas för olaga frihetsberövande efter att en pojke i yngre tonåren förts in i en bil i samband med att han skulle kliva på en buss i Sigtuna.
Nyheter Valsta klassas som ett utsatt område i den nationella lägesbild som polisen presenterat för 2025. Samtidigt visar flera tidigare utsatta områden i Stockholms län en positiv utveckling.
Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.
Näringsliv Arlanda flygplats hamnar i delad förstaplats när jämförelsesajten Hoppa presenterar sin nya ranking över Europas mest pålitliga flygplatser.
Nyheter Observationer av rovdjur fortsätter att registreras i Sigtuna kommun. Enligt den skandinaviska rovdjursdatabasen Skandobs har det under det senaste året inkommit elva rapporter om lodjur, björn, varg och järv i kommunen.
Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.