Miljöpartiet i Sigtuna kommun får en ny styrelse nu när den gamla styrelsen valt att kliva av partiet. Under en tid kommer distrtiksstyrelsen i Stockholmsregionen att ta över.
Turerna kring MP i Sigtuna fortsätter. Nyligen uppgav den sittande styrelsen att de väljer att lämna partiet och bilda en ny förening. Tills dess att en ny styrelse bildats kommer MP:s styrelse i Stockholmsregionen att leda arbetet. Enligt distriksstyrelsen är lokalavdelningens beslut om utträde inte giltigt eftersom ett utträde/upplösning ska ske genom 2/3 majoritet på två på varandra följande årsmöten, varav minst ett ska vara ordinarie årsmöte. – Eftersom så inte skett kan beslutet inte tolkas som ett upplösningsbeslut. Därtill kan en lokalavdelning inte fatta beslut om att träda ur partiorganisationen utan enbart upplösas – för att därefter för de så önskat, starta en ny förening, skriver Elin Olsson, ordförande i MP Stockholmsregionen, i mail till märsta.nu
Enligt Olsson har det ”påstådda medlemsmötet” inte heller kallat samtliga medlemmar i MP Sigtuna till mötet varför beslut på det ändå inte skulle vara giltiga. Fram till att ett extra årsmöte har hållit kommer arbetet i Sigtuna kommun att ledas av stockholmsregionens distriktsstyrelse. Årsmöte ska ske så snart som möjligt efter medlemsmötet 20:e oktober. – MP Stockholmsregionens distriktsstyrelse fortsätter verka aktivt med att stödja partiets medlemmar i Sigtuna, i syfte att återskapa god interndemokrati, fortsätter Olsson.
Blåljus En man ska ha onanerat öppet vid Rosersbergs station på torsdagsförmiddagen. Polisen larmades till platsen och en anmälan om sexuellt ofredande är upprättad.
Nyheter Under 2024 rapporterades 312 viltolyckor i Sigtuna kommun, vilket motsvarar 15 olyckor per 1 000 bilar. Siffran placerar kommunen under länstoppen, där Norrtälje har flest olyckor med 37 per 1 000 bilar, följt av Nynäshamn, Ekerö och Nykvarn.
Nyheter Nästa lördag är det dags för Trygghets- och beredskapsdagen i Märsta centrum. Temat i år är ”Du är en del av Sveriges totalförsvar” – och det blir en dag fylld med aktiviteter för hela familjen.
Politik Från sommaren 2029 tar SL över busstrafiken i Sigtuna och Upplands Väsby. Det blir första gången sedan 1990-talet som kollektivtrafiken inte körs av ett privat bolag, rapporterar SVT Stockholm.
Nyheter Nu kan invånare, företag och föreningar lämna in förslag till årets arkitekturpris i Sigtuna kommun. Priset delas ut för att uppmärksamma byggnader och platser som bidrar till en god livsmiljö och stimulerar samtalet om arkitektur.
Nyheter Efter mer än ett års nedgång stiger nu arbetslösheten bland unga i Sigtuna kommun. Enligt Arbetsförmedlingens färska statistik ökar både ungdoms- och totalarbetslösheten i kommunen.
Blåljus En singelolycka inträffade på söndagskvällen på väg 884 öster om Skånela. En personbil körde av vägen och hamnade i diket mellan Granakurvan och Sälna.
Blåljus En man i Sigtuna blev under lördagen bestulen på sin motorbåt. När båten senare återfanns var motorn bortsågad och flera kablar kapade, rapporterar unt.se.
Nyheter Under årets första halvår berördes sex barn av vräkningar i Sigtuna kommun. Fyra ärenden registrerades hos Kronofogden, där sex barn var folkbokförda på de aktuella adresserna. Ytterligare två barn, som inte var skrivna där, påverkades också.
Blåljus Under natten till fredagen kallades ambulans till en adress i Märsta för ett misstänkt sjukdomsfall. Väl på plats framkom omständigheter som gjorde att polis tillkallades.