WE Träning & Hälsa utsågs till Årets företagare 2020Foto: Pressbild

Nu ska Årets företagare och Årets unga företagare utses

Nomineringsprocessen till Årets företagare och Årets Unga företagare har startat.

Företagarna i Sigtuna utser Årets företagare och Årets unga företagare. Nomineringsprocessen har satt igång. För att utses till Årets unga företagare måste man vara under 35 år. Även Sigtuna kommun är med och utser vinnarna. Syfett med utmärkelserna är att lyfta fram människorna bakom företagen. Nomineringar kan göras till Företgarna i Sigtuna kommun till och med 31:a mars.

I Juryn kommer de senaste årens vinnare att sitta; Niklas Wikegård, WE Träning och Hälsa, Andie Lahdo på ABS Wheels, Björn Pettersson, ordförande i Företagarna i Sigtuna kommun och kommunens näringslivschef Mathias Forsberg.

Man kan också nominera till Årets lärling för stipendium från Stiftelsen Monica och Olle Janssons Minne. Stipendiaten utses av Företagarna.

Kryssningar ökar när fler söker kort paus

Partner Med bara ett par månader kvar till semestern är det många som har börjat kolla upp olika resmål och möjligheter till var man ska tillbringa ledigheten. Ett alternativ som bara växer i popularitet är en minisemester till sjöss med Finnlines kryssningsresor – där resan är själva målet. 

Företagargalan

Dessa prisades på företagargalan

Näringsliv Över hundra nomineringar kom in – nu är vinnarna i Företagarnas årliga utmärkelser i Sigtuna kommun utsedda. Priserna delades ut under en gala på fredagskvällen.

Från V75 till V85 – hästspelets stora omstart

Partner I oktober förra året försvann ett spelkoncept som präglat svenska lördagar i över tre decennier. V75 är borta, ersatt av V85. Det är mer än ett namnbyte – det är ett svar på djupgående förändringar i hur Sverige spelar.