Foto: Genrebild/Sats

Nu öppnar SATS upp igen

Samtliga SATS-center planerar att öppna i morgon torsdag.

SATS med två anläggningar i Märsta och Sigtuna öppnar upp efter att ha hållit stängt i två veckor.
– Sedan stängningen har vi följt utvecklingen och haft kontakt med Folkhälsomyndigheten i Sverige för att säkerställa att myndigheterna står bakom en eventuell öppning ur folkhälsosynpunkt. De uppmuntrar nu till att idrott och träning ska vara tillgängligt för att bidra till folkhälsan, skriver SATS i ett pressmeddelande.

Träningscentren ska vara en trygg och säker plats för medlemmar och medarbetare och man har vidtagit ett antal försiktighetsåtgärder i samband med öppningen. Åtgärderna är bland annat ökad städfrekvens, minskat antal deltagare på gruppträning, handsprit finns, anställda med sjukdomssymtom ska hålla sig hemma.

Snöröjning och halkbekämpning inför nästa veckas vinterväder

Nyheter Nästa vecka väntas minusgrader och snö i länet. Trafikverket förbereder därför intensifierad snöröjning och halkbekämpning på de större vägarna i kommunen. Vägar med mycket trafik prioriteras först, bland annat E4/Uppsalavägen, E20, E18 samt viktiga bussstråk och vägar till industriområden.

Nya bygglovsregler förenklar ansökan

Nyheter Från den 1 december 2025 träder nya regler för bygglov i kraft. Syftet är att göra det enklare och tydligare för dig som ska bygga eller göra förändringar på din fastighet.

Sigtuna klarar EU:s nya krav på luftkvalitet

Nyheter Sigtuna kommun ligger under de nya gränsvärdena för luftföroreningar enligt EU:s kommande luftkvalitetsdirektiv. En analys från Hjärt-Lungfonden visar att halterna av partiklar och kvävedioxid i kommunen håller sig på godkända nivåer, vilket bidrar till bättre folkhälsa.

Fortsatt klar majoritet kvinnor som vabbar

Nyheter Föräldrar i Sigtuna fortsätter att dela vabben ojämställt. Under de senaste tolv månaderna stod männen för 38 procent av alla vabbdagar i kommunen – den lägsta andelen på över tio år, enligt Försäkringskassan.