Länsstyrelsen i Stockholm hävde grillförbudet på egen tomt i länet från klockan 17 på måndagen. Det beskedet ger Ida Texell, förbundsordförande på Brandkåren Attunda.
Eldningsförbudet kvarstår men Länsstyrelsen har i samråd med räddningstjänsterna i länet beslutat att häva det grillförbud som rådit under några dagar. Det är alltså ok att grilla på egentomt. Det är fortsatt förbud att grilla i mark och skog, det gäller även iordningställd grill.
Lokala hyresvärdar kan välja att ha kvar grillförbudet och det rekommenderas att man kontaktar sin bostadsrättsförening eller hyresvärd innan man slår på grillen i sitt område.
Idag 30/7 17.00 justerar @LansstyrelseSTH eldningsförbudet. Från och med 17.00 30/7 är det åter tillåtet att grilla på privat mark/tomtmark. Fortsatt förbud i skog/mark och på offentliga grillplatser råder.
Nyheter Chansen till snö på julafton har minskat tydligt i Sigtuna och resten av Mälardalen. Under de senaste decennierna har gröna jular blivit allt vanligare.
Nyheter Kriminalvården förbereder undervisning för barn och unga på anstalt. Förslagen är aktuella även lokalt, eftersom Storboda i Rosersberg omfattas av en ny skola.
Ung & Student När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.
Blåljus En polisanställd i Sigtuna kommun åtalas misstänkt för grovt bedrägeri efter att ha sjukanmält sig i samband med semester vid flera tillfällen.
Nyheter Vanadis Energy planerar att bygga vad de kallar världens första gigafabrik för vanadin solid‑state‑batterier norr om Stockholm, med etablering i Rosersberg.