Nu kan man grilla på egen tomt

Länsstyrelsen i Stockholm hävde grillförbudet på egen tomt i länet från klockan 17 på måndagen. Det beskedet ger Ida Texell, förbundsordförande på Brandkåren Attunda.

Eldningsförbudet kvarstår men Länsstyrelsen har i samråd med räddningstjänsterna i länet beslutat att häva det grillförbud som rådit under några dagar. Det är alltså ok att grilla på egentomt. Det är fortsatt förbud att grilla i mark och skog, det gäller även iordningställd grill.

Lokala hyresvärdar kan välja att ha kvar grillförbudet och det rekommenderas att man kontaktar sin bostadsrättsförening eller hyresvärd innan man slår på grillen i sitt område.

budget 2026

Sigtunas budget för 2026 antagen – satsningar och sänkt skatt

Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.