Foto: Arkivbild/Jamshid Jamshidi

Nu invigs Trygghetscentret

Idag onsdag invigs Trygghetscentret i Märsta Centrum som kommer husera polis, brandkår och delar av kommunens verksamhet.

Polis, kommun och brandkår kommer nu att sitta tillsammans i Trygghetscentret som invigs på onsdagen. Där kommer man att kunna jobba nära varandra i trygghetsskapande ärenden. Fokus kommer att vara att bekämpa kriminalitet och ordningsstörningar enligt SVT Stockholm.
– Vi kommer ge råd och stöd till allmänheten som kommer hit. Sen har vi ordningsvakter, trygghetsvärdar och polis som kan komma ut och jobba operativt, uppger Thomas Mileborn, trygghetschef, i Sigtuna kommun för SVT

Kommunens skuldrådgivare kommer också ta plats i lokalerna, likaså handläggare för alkoholtillstånd. Inspiration för Trygghetscentret kommer från Karlstad där kommunen var på inspirationsresa för något år sedan.

Nya bygglovsregler förenklar ansökan

Nyheter Från den 1 december 2025 träder nya regler för bygglov i kraft. Syftet är att göra det enklare och tydligare för dig som ska bygga eller göra förändringar på din fastighet.

Sigtuna klarar EU:s nya krav på luftkvalitet

Nyheter Sigtuna kommun ligger under de nya gränsvärdena för luftföroreningar enligt EU:s kommande luftkvalitetsdirektiv. En analys från Hjärt-Lungfonden visar att halterna av partiklar och kvävedioxid i kommunen håller sig på godkända nivåer, vilket bidrar till bättre folkhälsa.

Fortsatt klar majoritet kvinnor som vabbar

Nyheter Föräldrar i Sigtuna fortsätter att dela vabben ojämställt. Under de senaste tolv månaderna stod männen för 38 procent av alla vabbdagar i kommunen – den lägsta andelen på över tio år, enligt Försäkringskassan.