Foto: Arkivbild/Jamshid Jamshidi

Nu invigs Trygghetscentret

Idag onsdag invigs Trygghetscentret i Märsta Centrum som kommer husera polis, brandkår och delar av kommunens verksamhet.

Polis, kommun och brandkår kommer nu att sitta tillsammans i Trygghetscentret som invigs på onsdagen. Där kommer man att kunna jobba nära varandra i trygghetsskapande ärenden. Fokus kommer att vara att bekämpa kriminalitet och ordningsstörningar enligt SVT Stockholm.
– Vi kommer ge råd och stöd till allmänheten som kommer hit. Sen har vi ordningsvakter, trygghetsvärdar och polis som kan komma ut och jobba operativt, uppger Thomas Mileborn, trygghetschef, i Sigtuna kommun för SVT

Kommunens skuldrådgivare kommer också ta plats i lokalerna, likaså handläggare för alkoholtillstånd. Inspiration för Trygghetscentret kommer från Karlstad där kommunen var på inspirationsresa för något år sedan.

EXTRA

Polis misstänker grov våldtäkt mot barn

Nyheter Omständigheterna kring det grova brottet som inträffade på Migrationsverkets återvändandecenter är fortsatt oklara, men nu verkar ändå brottsrubriceringen offentlig. Det rör sig om grov våldtäkt mot barn.

Risk för ishalka i Sigtuna kommun

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll klockan 19.00 till torsdag morgon klockan 10.00.

A-traktorer ökar i kommunen

Nyheter Antalet A-traktorer i Sigtuna kommun har ökat de senaste åren, enligt statistik som Newsworthy sammanställt med uppgifter från Transportstyrelsen.