Från och med idag onsdag måste man ha blippat sin reskassa innan man kliver på bussen annars kan man åka på kontrollavgift på 1500 kronor.
SL gick förra veckan ut och sa att man inför kontrollavgifter för oblippad reskassa även om det finns pengar på den, sen gick man ut och ändrade sig och meddelade att kontrollanter får göra en rimlighetsbedömning innan man skriver en kontrollavgift baserat på huruvida man hade möjlighet att blippa eller inte samt om man har smartphone eller möjlighet att köpa en enkelbiljett innan färden startade.
Klagomål har också kommit från boende i Sigtuna kommun som menar att det är få platser som säljer biljetter fysiskt, har man inte heller en smartphone så blir ekvationen svår att få ihop. Bakgrunden till att SL ändrar sig om att det inte räcker med att ha täckning för sin resa på kassan är att SL behöver få in biljettintäkter: – Det är lika viktigt att du som måste resa betalar för din resa. Om biljettintäkterna fortsätter att minska, kan det leda till att turer eller linjer måste dras in, skriver SL på sin hemsida.
Nyheter En tonårspojke körde utan körkort, misshandlade en anhörig och försökte fly från polis i hög fart genom Märsta och Rosersberg. Nu döms han till skyddstillsyn.
Notiser Det råder mycket stor risk för skogsbrand i Sigtuna kommun under fredagen. Varningen gäller från klockan 09 till 22 och omfattar stora delar av sydöstra Svealand.
Notiser Det råder förhöjd risk för bränder i skog och mark under Valborg i Sigtuna kommun. Enligt SMHI gäller varningen under torsdagen, från morgon till sen kväll.
Notiser Läget i Mellanöstern kan få följder för trafiken vid Arlanda flygplats. Enligt uppgifter som TV4 rapporterar varnar Swedavia för att konflikten påverkar flyget.
Notiser Odensala kan påverkas av planerna på en ny kraftledningsgata mellan Oxundasjön och Överby. Upplands Väsby kommun har lämnat skarp kritik mot förslaget och vill i praktiken stoppa eller ändra dragningen.
Ung & Student Arlandagymnasiet tar nu steget in på Arlanda flygplats. Ett nytt hyresavtal innebär att skolan får tillgång till cirka 3 300 kvadratmeter lokaler direkt inne på flygplatsområdet.
Politik Regeringen ger klartecken till satsningar som påverkar infrastrukturen kring Arlanda. För Sigtuna kommun innebär det bland annat finansiering för en ombyggnad av Märsta station.