Foto: CompuGroup Medical Sweden AB

Nu har över 900 vaccinerats

Över 900 personer i kommunen har nu vaccinerats vilket innebär 2,5 procent av befolkningen.

Vaccineringen går vidare i kommunen och sedan förra veckan har drygt 120 personer vaccinerats, totalt är det 918 vaccinerade vilket motsvarar 2,5 procent enligt Newsworthy som sammanställt siffror från Nationella vaccinationsregistret. Dock är andelen i Sigtuna något lägre än i de flesta andra kommuner. Flest vaccinerade i relation till befolkningen finns i Norrtälje med 5,3 procent, Bro och Väsby har båda vaccinerat tre procent. I Väsby är det drygt 1000 vaccinerade, i Bro 675.

stormen anna

Ovädret Anna är över

Notiser SMHI har plockat bort vädervarningen för kommunen och östra Svealand. Ovädret Anna påverkar inte längre kommunen eller resterande del av Uppland.

Stormen Anna

Stor påverkan på flyget

Nyheter Flygtrafiken vid Arlanda påverkas av stormen Anna, som för med sig kraftigt vinterväder och omfattas av en orange varning i delar av Sigtuna kommun.