Nu avgörs det i Division 4 och 5

Det är nu dags för avgörande i Division 4 och 5 där lokala lag slåss för uppflyttning respektive överlevnad.

Fredag
Division 6S: RIK2-MIK2, kl. 19.30, Råbergsvallen

Söndag
Division 4: Vaksala-Rosersberg, kl. 14.00, Österängens IP
Division 4: Märsta IK-Syrianska FF, kl. 14.00, Midgårdsvallen
Division 5S: Märsta Syrianska-Persien, kl. 16.30, Midgårdsvallen
Division 5S: Enköpings IS-FC Arlanda2, kl. 14.00, Enavallen
Division 2NS: FC Gute-FC Arlanda, kl. 16.30, Gutavallen

I Division 4 är förutsättningarna för Rosersberg att det behövs seger för att ens vara aktuella för direktavancemang. Vaksala toppar serien men Rådmansö som är tvåa har en poäng tillgodo på RIK och kan kliva upp som etta vid seger samtidigt som RIK vinner. Märsta IK behöver seger för att vara aktuella för kvalspel.

I Division 5 är det överlevnad för Märsta Syrianska som gäller, seger ett måste samtidigt som Vaksala2 förlorar.

Planer på tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts

Fotboll I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.

hockeyettan

Wings nollades mot Borlänge

Ishockey Wings åkte på en tung förlust hemma mot Borlänge med 0–4 efter en match där gästerna visade sig vara det starkare laget.

Pantzar i VM-kvaltruppen

Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.

EXTRA

Wings får uppskov med betalning till kommunen

Ishockey Wings HC får mer tid på sig att betala sina skulder till Sigtuna kommun. Kultur- och fritidsnämnden har beslutat att ge klubben ett års paus i avbetalningsplanen och skjuta upp årets hyresbetalning på 300 000 kronor till december 2025.