Foto: Jamshid Jamshidi

Nu är kommunens hemsida igång

Efter tre dagars nedrid har Sigtuna kommun fått upp sin sajt, men material som låg på den kan vara borta.

I söndags gick kommunens hemsida ner, arbetet med att återställa den har pågått i sedan dess och nu på onsdag morgon är den igång, dock i en begränsad version. Material i form av bilder och dokument kan saknas. Det är oklart vad som ligger bakom kraschen och i ett meddelande på sidan så står det att man arbetar med att återställa materialet på hemsidan.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.

Humlegården kan bli ny träffpunkt

Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.